Pesakasti valimise ABC

Kalev Pärtna
TM Kodu & Ehitus
Lindude pesakast | www.rodoaed.ee

Hea lindude pesakast on vastupidav, pikaealine, soe ja vihmakindel – eriti pesitsemise ajal. Puit-betoon pesakastid on lindudele väga sobilikud ja keskkonnasõbralikud.

Linnud aitavad hoida korras aedu, metsi ja parke. Ja seda täiesti tasuta! Pole vaja muud, kui luua neile pesitsemiseks võimalused. Pesakastide paigaldamise juures on suureks plussiks, et tänu lindude kohale meelitamisele pole vaja kasutada nii suures koguses kahjulikke ja kalleid pestitsiide.

Kui plaanite osta valmis pesakasti, avastate kindlasti, et pesakastide valik on päris suur. Peab aga arvestama, et kui mõned pesakastid pakuvad lindudele häid pesitsemistingimusi ja turvalisust, siis on ka pesakaste, mis on lindude arvates ideaalist kaugel. Oma aeda pesakasti valides ja üles pannes soovite lindudele kindlasti parimat. Kõiki apsakaid pole seega vaja omal nahal järele proovida. Enamikku neist on keegi kusagil juba tunda saanud.

Järgnevalt on toodud mõned Euroopa juhtivate ornitoloogide poolt antud juhised, mis võivad pesakasti valikul abiks olla.

  • Vali ainult selliseid pesakaste, mis on tehtud soojapidavast materjalist, näiteks puidust või spetsiaalsest puidu ja betooni segust ehk puitbetoonist. Pesakast peab olema vastupidav, hoidma stabiilset temperatuuri ja niiskusrežiimi. Puitbetoonist pesakastid on ka kõige odavamad, kuna peavad looduses vastu ca 40 aastat. Puidust tehtud pesakasti peab aga keskmiselt iga 3 aasta järel välja vahetama.
  • Ära kasuta õhukesest puust, vineerist, plastikust või keraamilistest materjalidest tehtud pesakaste. Kuigi pesakastide suure puuduse korral võivad linnud neid asustada, ei õnnestu neis tavaliselt poegi üles kasvatada. Keraamilised ja plastikmaterjalid on lindudele ohtlikud, kuna kuumenevad päeval liiga üle ja jahtuvad öösel maha. Linnupojad võivad seal kergesti hukkuda.
  • Kui paned oma aeda üles esimesi pesakaste, vali lennuava suurusega 32 mm, kuna see sobib ideaalselt kõikidele väikelindudele. Kui paned üles rohkem pesakaste, võid osa neist valida ka väiksema ehk 26 mm lennuavaga, mis annab parema võimaluse kõige väiksematele tihastele, kes muidu ei pääseks võib olla löögile. Samuti pea meeles kuldnokki – paigalda neile suuremad pesakastid lennuavaga 45 mm.

Kodu ei tohi olla liiga väike!

  • Pesakaste võib paigaldada aastaringselt, aga mugavam on seda teha suve lõpus, sügisel või varakevadel. Pea meeles, et pesakaste kasutavad linnud aktiivselt ka talvisel ajal turvalise ööbimiskohana.

Pakasega võib ühes puitbetoonist pesakastis ööbida koos kuni 20 tihasesuurust väikelindu. Tihti on külm öö lindudele ohtlikum kui tühi kõht.

  • Pesakast ei tohi seest liiga kitsas olla, kuna sellisel juhul jääb pesakurn ehk munade arv väiksemaks. Pesakasti sisemine põrandapind ei tohiks olla alla 130 cm2. Profipesakastides on sellega juba arvestatud.
  • Lindudele ei ole vaja pesakasti külge istumise pulka, see võib neile hoopis ohtlikuks saada, sest lihtsustab kasside ligipääsu pesale ja poegade-munade röövimist. Pesakonna turvalisuse huvides on kasulik puidust pesakasti lennuava ja alumine seinaosa plekiga üle lüüa, et rähnid ei saaks poegi välja raiuda. Puitbetooni puhul seda ohtu pole.
  • Hea pesakast peab võimaldama kerget avamist ja ligipääsemist nii vaatlusteks kui hooaja lõpus pesakasti puhastamiseks. Pesakaste on hea hooldada kord aastas, aga hiljemalt kahe aasta tagant, kuna vastasel korral saab pesakast vana pesamaterjali laeni täis ja seda ei saa enam kasutada.
  • Mugava ligipääsemise huvides pole mõtet väikelindude pesakaste paigaldada kõrgemale kui 2 m.
  • Ära vali pesakaste, mis on söögimajaga kokku ehitatud. See tekitab konflikti söögimaja külastavate lindude ja pesakonna vahel. Tavaliselt lõpeb sellises pesakastis pesitsemine õnnetult.
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid