Parim aeg istutada paljasjuurseid roose

Kaja Kurg
Paljasjuursena istutamiseks sobiv aeg on meil tavaliselt mai alguseni. | Shutterstock

Paljasjuursena ehk ilma mullapallita saab roose istutada seni, kuni nad on veel puhkeseisundis ehk pungad pole veel avanenud. 

Elujõulise roosi võrsed on rohelised – jälgi seda aiaäris roositaime valides.

Puhkeseisundis istutamise eelis on see, et varakevadel istutatud taim saab kasvu alustada loodusega ühes rütmis ja kohaneb kasvukohaga paremini.

Paljasjuursena istutamiseks sobiv aeg on meil tavaliselt mai alguseni.

* Paljasjuursed istikud kuivavad kergesti. Seda ei tohi juhtuda! Kui jõudsid osturetkel hangitud või postipakiga saabunud istikutega koju, eemalda kohe kileümbris ja pane taimed üleni (koos vartega) ämbrisse vee sisse. Hoia neid seal 12–24 tundi. Nii jõuavad istikud end korralikult vett täis imeda ja juurduvad paremini.

* Pärast leotamist kärbi oksi, see paneb taime noori tugevaid võrseid kasvatama. Roniroosid, ramblerid ja põõsasroosid lõika ilusama punga peale. Floribunde, pinnakatteroose ja teehübriide lõika nii, et varrele jääks kolm-neli punga.

* Kärbi ka juuri. Kui juur on seest valge, siis on see terve. Kui tume, siis surnud. Surnud juureosa kärbi seni, kuni jõuad heleda ehk elujõulise osani. Lõika ära kõik murdunud või muul moel kahjustunud kohad.

* NB! Istutades jälgi, et pookekoht jääks vähemalt 5–7 cm, aga veelgi parem kui 10 cm sügavusele.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid