Murukalender | Kas ilumuru, õuemuru, lillemuru või niidumuru?
Tiina Tammet
Muru peab vastama kasutusotstarbele ning vastavalt sellele tuleb seda ka hooldada. | Shutterstock

Igal murul on oma koht ja see vajab ka erinevat hooldust. Järgnevalt märksõnad, mida üks või teine muru eelistab.

Ilu- ehk eliitmuru

lus, ühtlaselt tihe suhteliselt madalalt niidetav muru, mis ei ole mõeldud suure tallamiskoormusega alale.     Ühtlase struktuuriga viljakas ja umbrohupuhas, vähemalt 20 cm paksune mullakiht.
Pinnasetüübile ja valgusoludele vastav kvaliteetne peenkõrreliste seemnesegu.
Kasta regulaarselt, eriti seemnete idanemise ajal. Kasta korraga piisavalt, et pinnas oleks märg vähemalt 10 cm sügavuselt.
Niida paar kuni kolm korda nädalas, alates augustist eemalda niidus murult. Väeta regulaarselt ja piisavalt, sest kasvav muru vajab pärast tihedat niitmist korralikult toitaineid. Soovitatav kasutada pikatoimelist muruväetist. Augusti lõpul väeta sügisväetisega.    Kevadel riisu murult kulu, õhuta murukamarat, tee umbrohu- ja vajadusel samblatõrjet.


Kodu- ehk õuemuru

Tihe ja mõõdukat tallamist taluv muru. Huumusrikas, umbrohuvaba, kobestatud ja tasandatud pinnas, vähemalt 15 cm paksune mullakiht.
Kasta idanemise ning põua ajal maa piisava märgumiseni. Vali mitmest kõrreliseliigist koosnev õuemuru seemnesegu.
Niida 1 kord nädalas, põua ajal 10 päeva tagant. Alates augustist eemalda niidus murult. Väeta regulaarselt ja piisavalt, sest kasvav muru vajab pärast tihedat niitmist korralikult toitaineid. Soovitatav kasutada pikatoimelist muruväetist. Augusti lõpul väeta sügisväetisega.    Kevadel riisu murult kulu, õhuta murukamarat, tee umbrohu- ja vajadusel samblatõrjet. Tasanda mutimullahunnikud.


Pargimuru

Varjulisse puude võraalustesse mõeldud muru, kuhu võid istutada varakevadisi sibullilli. Ei talu pidevat tallamist. Olemasolev kobestatud ja ettevalmistatud pinnas.  Varjumuru seemnesegu Niida 2–3 korda hooaja jooksul mitte väga madalalt. Esimest korda niida pärast sibullillede lehtede kolletumist.
Väeta soovitatavalt kord paari hooaja jooksul, see vähendab sambla levikut. Langenud puulehed ja sammal riisu sügisel, et kevadel tärkavaid sibullilli mitte vigastada. Tasanda mutimullahunnikud.

 

Niidumuru

Liigirikas „heinamaakooslus”, kus on ülekaalus kõrrelised. Olemasolev kobestatud ja ettevalmistatud pinnas.            Kõrreliste ja miks mitte ka looduslike taimede seemnesegu.
Niida 2–3 korda hooajal. Riisu loog pärast selle kuivamist ja seemnete varisemist. Talub mõõdukat tallamist. vajadusel võid käiguradasid tihemini niita.
Väeta soovitatavalt kord paari hooaja jooksul. Riisu kulu, tasanda mutimullahunnikud.


Lillemuru

Kõrrelistest ning aasalilledest koosnev murutüüp, kus on ülekaalus looduslikud õistaimed. Olemasolev mitte liiga rammus muld, muidu võtavad kõrrelised võimust.
Vali vastavalt pinnasele ja värvile sobiv lillemuru seemnesegu. Kasta vajadusel seemnete idanemise ja noortaimede kasvamise ajal, muul ajal peab looduslik kooslus ise hakkama saama. Niida pärast lillede õitsemist ja seemnete valmimist 1 kord aastas augustis. Niidus jäetakse maha, et seemned saaksid variseda ning riisutakse kokku mõni nädal hiljem. Vajadusel võid regulaarselt sisse niita käigurajad, sest kooslus ei talu tallamist.
Ei vaja väetamist. Riisu ettevaatlikult kulu, tasanda mutimullahunnikud.

Sarnased artiklid