Muru hooldamine sügisel. Millal ja kuidas tuleb teha viimane niitmine ning väetamine?

kodus.ee
Sügisel ei tohi muru hooldustöid siiski unustada. | Shutterstock

Kätte on jõudmas aeg, kui ei ole enam vaja muru niita, sest rohu kasv on pidurdunud ja taimed hakkavad talveks ettevalmistusi tegema. Enne muruniiduki talvekorterisse panekut pead teadma, kuidas hooldada muru sügisel ja mida pidada silmas aasta viimasel niitmiskorral.

Suvel palavate ilmadega on tähtis niita rohtu pigem kõrgelt, et taimed suudaksid talletada endas niiskust, mis aitab neil paremini kuuma taluda. Nüüd sügisel, kui taimede kasv aeglustub, peab juba mõtlema talvele ja tõenäoliselt maha sadavale lumele.

Kui jätad sügisel muru niitmata, vajuvad rohulibled lume raskuse all kokku ja see tekitab tõsiseid probleeme. Lamandunud libled hoiavad enda all niiskust, mis omakorda aitab kaasa erinevate haiguste tekkele.

Seega tuleb enne talve kindlasti muruplatsile veel ring peale teha ja veenduda, et muru on niidetud kõikjalt. Loodetavasti ei pea seda meelde tuletama, aga mainin sellegipoolest – kui niidad, kasuta teravat tera. Nüri teraga niitmine kahjustab taimi.

Viimasel kahel niitmiskorral võiksid niita nii madalalt kui võimalik, et lasta rohujuurtele rohkem päikesevalgust. Aga pea meeles, et korraga ei soovitata niita üle 1/3 kogu rohulible pikkusest. Vajaduse korral alusta madalalt niitmist varem, nii jõuad järk-järgult niiduki madalaima astmeni.

Sügise saabudes tasub kindlasti kasutada ka muruõhutajat ehk aeraatorit. Õhutamine aitab kaasa tervete murutaimede kasvule ning viib hapniku, vee ja väetise kergesti rohujuurteni. Sel moel tungivad juured sügavamale ega ole külmadele ilmadele nii vastuvõtlikud.

Lehtede riisumine on üks ääretult tüütu tegevus, aga ilusa muru nimel tuleb lehed kokku koguda niipea kui võimalik. Tehke seda juba siis, kui esimesed suuremad alad on lehtede all. Kui sa ootad hetkeni, mil kõik lehed on puude otsast maha langenud, võib murul olevate lehtede ja vihma või hommikuse kaste tõttu tekkida maha paks õhukindel vaip. Omavahel kokkukleepunud puulehed ja märg pinnas – see tähendab, et murutaimed lämbuvad ja saavad kahjustada.
Mis puudutab murutaimede väetamist, siis öeldakse, et ühest korrast aastas on küll. Kui otsustad muru väetada, tee seda sügisel. Jahedate sügisilmadega aeglustub rohuliblede kasv, kuid rohujuured kasvavad endises tempos. Võta väetamine ette sügise teisel poolel. Veendu, et väetist saab igale poole ühepalju.

Nende lihtsate nõuannete järgimisel võid olla peaaegu kindel, et kevadel lume sulamise ajal on muru valmis taas jõudsalt kasvama ja seal ei ole inetuid kuivanud laike.

Allikas: Aiatehnikaeksperdid

Muruniiduki ettevalmistamisest talveks loe SIIT.

Sarnased artiklid