Mõnedel puhkudel ei tohi retseptiravimile juurde võtta loodusravimit

Kodutohter
On levinud väärarusaam, et loodusravimit võib vabalt ja lõputult. | Shutterstock

Osa inimesi on ainult loodusraviusku. Kas need toidulisandid on paremad ja kõrvaltoimeteta ning millal neid kasutada, sellesse toob selgust proviisor Liivi Allikas.

Kõige sagedamalt küsitakse apteekist ikka mingit looduslikku rahustit, stressimaandajat. Ja sellega kaasneb või on eraldi uneprobleem Ka viirushaiguste puhul, kui külmetus ei ole veel väga tõsine ja enesetunne nii-öelda tapvalt halb või alles hakkab ligi hiilima, küsitakse kas ravimteed või mingit loodusliku koostisega köhasiirupit, kurgutabletti või aerosooli. Ikka tekib seejuures küsimus: kumb ravim on siis tõhusam, kas looduslik või keemiline?
“Looduslik on muidugi ohutum kui keemiline ravim, kuid on natuke nõrgema ja aeglasema toimega ning selle ravitulemust peab kauem ootama,” nendib proviisor. Näiteks kui võtame looduslikku ravimit rahustuseks stressi vastu, siis selle ravikuuri tulemust on märgata nädala möödudes. Aga kui kombineerida looduslikke stressivastaseid tablette ja ravimtaimeteesid, mõjub see kiiremini.

 

Koos retseptiravimitega
 

Sageli küsitakse, kas siis, kui arst on määranud retseptiravimi, võib ka looduslikke käsimüügiravimeid juurde võtta. “Kõik oleneb retseptiravimist ja sel puhul peaks arstiga nõu pidama,” nendib Liivi Allikas. “Teatud puhkudel on täiesti keelatud retseptiravimile loodusravimit, toidulisandit või ravimtaimeteed lisaks tarvitada. Eelkõige kehtib see antidepressante tarvitades. Mõnede retseptiravimite puhul on eraldi välja toodud, et ei tohi juurde võtta samasuguse ravisuunaga preparaate. Näiteks kui antidepressanti võtta, ei või samal ajal juua liht-naistepunateed.”

 

Kas vähem kõrvaltoimeid?

Osa inimesi usub vaid loodusravisse ja otsib apteegist ainult midagi looduslikku lootuses, et nendel pole kõrvaltoimeid. “Kõrvaltoimeid on väga vähe, ei ole küll kuulnud, kui kasutada ravimit soovitatud annuses,” kinnitab proviisor. Ent on ka erandeid.
Liivi Allikas toonitab, et enne loodusravimi või toidulisandi ostmist peaksid just allergiaga kimpus olevad inimesed vaatama, mis on selle koostises – et poleks sees mingit allergeeni. Näiteks kaseõietolmule allergiline inimene ei peaks jooma organismist vee väljaviimiseks kaseleheteed. Kuigi kaselehetee on juba kuivatatud vorm, ei tea, kuidas organism reageerib.”
Ka lihtlabane palderjanitablett küll rahustab, ent võib teha uimaseks ja vähendada reaktsioonikiirust. Seega hommikul enne autoga tööle sõitmist ei maksa palderjani võtta.

 

Mitte kogu aeg

On levinud arvamus, et kui on juba loodusravim, siis võib seda võtta vabalt ja lõputult. “Päris nii ei ole, ikka tuleks jälgida soovitatud koguseid,” ütleb proviisor. “Näiteks kui inimesele meeldib õhtuti juua piparmündi- ja melissiteed, siis võib ta seda teha vabalt aasta läbi. Aga kui on neeru- või maksatee tõsisema põletiku puhul, peaks küll jälgima kasutuse aega. Soovitatav on kaks nädalat või maksimaalselt kuu aega. Vahel arstid isegi määravad retseptiravimikuuri järel ravimtaimeteed, näiteks köha ja põiepõletiku järel. See on toetav ja teretulnud. Inimene on saanud korraliku ravi kätte ja seejärel toimub pehmem järelravi ravimtaimedega. Aga ka siis on ravimtaimede kasutamiseks soovituslik aeg.”

Sarnased artiklid