Millist valuvaigistit ja kui palju võib anda lapsele?

Kodutohter
Lastele sobivad palaviku alandamiseks ibuprofeen ja paratsetamool. | Shutterstock

Väikestele lastele ei soovitata käsimüügi valuvaigisteid tabletina, neile on apteegis valu ja palaviku vastu siirupid (näiteks paratsetamoolisiirup), väikelastele kehakaalu järgi, suurematele aastate järgi, ja valuvaigistavad küünlad.

Üldjuhul võivad üle 12-aastased lapsed tarvitada valuvaigisteid nagu täiskasvanud, aga täpsemalt on kirjas ravimi infolehel, mida tuleks alati lugeda.

Apteeki tulles tuleb kindlasti öelda kellele ja milleks ravimit soovitakse, sest näiteks aspiriiniga tuleb olla eriti ettevaatlik.

Lastele sobivad palaviku alandamiseks ibuprofeen ja paratsetamool. Kumba võtta, on täiesti ükskõik, peaasi, et oleks õige doos. Toimivad mõlemad. Aspiriini ei soovitata kindlasti.

Palavikurohu andmisel tuleks lähtuda lapse kaalust. Karpide peal on antud kogus vanuse järgi, aga tegelikult võib aastane laps olla kaheksa, kümme või kaksteist kilogrammi. Ka pool milliliitrit on ravimiannuse puhul väga oluline erinevus.

Ibuprofeeni ühekordne doos kehamassi iga kilogrammi kohta on 10 milligrammi, paratsetamooli puhul aga 15 milligrammi. Tähele tuleb panna ka seda, et toimeaine kogus võib preparaaditi erineda, seepärast peaksid vanemad harjutama ennast ravimite infolehti lugema.

Kui kodus on näiteks ibuprofeenipreparaat, mille üks milliliiter sisaldab 40 milligrammi ibuprofeeni, tuleb seda anda näiteks kaheksa kilogrammi kaaluvale lapsele kaks milliliitrit (8 × 10 : 40 = 2). Seevastu niisugust paratsetamoolisiirupit, mille üks milliliiter sisaldab 24 milligrammi paratsetamooli, tuleb anda sama raskele lapsele viis milliliitrit (8 × 15 : 24 = 5).

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid