Miks valida leedlamp?

TM Kodu & Ehitus
Et leedlambi kasutamine oleks pikemas perspektiivis tasuv, peab selle eluiga olema 15 000–25 000 tundi | Shutterstock

Leedlampide hinnad on paari aasta jooksul poole võrra langenud. E27 sokliga 13 W lambi saab kätte juba alla kümne euroga. Leedtehnoloogia areng on kiire, uue põlvkonna lampide valgustustugevus ja valgusnurk on vanematest lampidest tunduvalt parem. Kõiki artiklis nimetatud kaubamärke meie kaubandusvõrgus ei ole, kuid üle 10 W pirne üldiselt juba leidub.

Veel mõne aasta eest oli leed- ehk valgusdioodlampide võimsusepiir kümne vati juures. Köögi või esiku üldvalgustuseks sellisest lambist põhimõtteliselt piisas, ent täpsust nõudva töö tegemiseks läks vaja mõnevõrra efektiivsemat kohtvalgustust. Tarbija seisukohast on igati teretulnud, et müügile ilmuvad odavamad ja paremad lambid. Täiustatud konstruktsioonilahendused ja tõhusamad elektroonilised komponendid võimaldavad anda palju valgust ja saavutada varasemast laiem valgusnurk.

Kõigi muude lambitüüpidega võrreldes on leedlampide eeliseks energiatõhusus ‒ võrreldes saavutatud valgustugevusega tarbivad leedid vähe energiat. Leedlampide energiatõhususe klass peab olema vähemalt A+, kuid enamasti on see A++. Leedlampide eeliseks kompakt-luminofoorlampide ehk säästulampide ees on kohene süttimine sisselülitamisel – maksimumvalgustus saavutatakse hetkega, mitte kahe minuti pärast.
Et leedlambi kasutamine oleks pikemas perspektiivis tasuv, peab selle eluiga olema 15 000–25 000 tundi. Toote pakendil on tavaliselt kirjas ka lambi sisse- ja väljalülitamiste arv. Tõsi küll, see sõltub kohast, kus lampi kasutatakse. Kui valgustit lülitatakse sisse-välja keskmisest sagedamini, peaks lubatud lülituste arv olema vähemalt 30 000.

Esimeste E27 sokliga leedlampide valgust läbilaskev osa oli pirni läbimõõdust väiksem. Selline lahendus andis maksimaalseks valgusnurgaks ainult 120 kraadi. Standardsuuruse ja -kujuga hõõglampide valgusnurk on üle 300 kraadi. Tänu leedlampides kasutusele võetud uuele komponentide konstruktsioonile ja tõhusamale jahutusele saab neid toota suurema kupliga, mis võimaldab saavutada laiema valgusnurga. Mõnede leedlampide valgusnurk on peaaegu 300 kraadi. 

Meie mõõtmiste põhjal võib 10–13 W leedlambi valgusvoog vastata 150–175-vatisele hõõglambile. Nii ere, leedidele omane ühte punkti koondatud kitsas valgusvihk võib silmi häirida, muutes valgustatava ala või objekti vaatlemise raskemaks. Tänapäeval on paljude tootjate valikus ka hämardatavad leedlambid. Need on enam-vähem samas hinnas tavaliste, hämardamiseks mittesobivate lampidega. Tänapäeval pole niisiis enam probleemiks hämardamiseks sobiva leedlambi leidmine, vaid pigem tavalise lüliti asendamine valgustugevuse regulaatoriga või selgusele jõudmine, kas olemasolev regulaator sobib uue leedlambiga. 
Hämardi tarbib minimaalselt energiat ja seetõttu on silmipimestavalt heleda leedlambi hämardamine igati põhjendatud. Osalisel võimsusel töötava lambi siseosad kuumenevad vähem, mis kindlasti ei lühenda valgusdioodide eluiga.

Leedlambid on kõrge temperatuuri suhtes tundlikud. Võimsamad lambid vajavad tõhusamat jahutust, mis enamasti on teostatud suure metallpinna või jahutusribidega. Vastupidiselt leedidele kiirgab hõõglambi niit valgust ka sokli poole, kust see peegeldub reflektorpinnalt tagasi valgustatava pinna suunas. Hõõglampide valgus on hajutatum.

Leedlampidele on seevastu iseloomulik kitsas valgusvihk. Üks valgusdiood kiirgab valgust vaid ühte suunda, tavaliselt elektripirni kupli külgede või ülemise sektori suunas. Ühetasasema valguse saamiseks kasutatakse leedlampides erinevasse suunda osutavate dioodide gruppe ja valgust ühtlustavat mattklaasist kuplit. Kõigest hoolimata ei ole leedlampidega saavutatud veel hõõglambi niidiga võrreldavat ühtlast valgust.

Sarnased artiklid