Miks okaspuu muudab vastu talve oma värvi?
Kodu&Aed
Vastu talve on vaja okaspuude võrad seest puhastada vanadest okastest. | Shutterstock

Ärge ehmuge, kui mõni teie istikuist vastu talve muutub pruunikaks,  lillaks, kollakaks. Seni, kui okkad on elastsed, pole vaja hirmu tunda. Paljudel okaspuudel muudab  okastik vastu talve värvi, et paremini talv üle elada.

Vastu talve on  vaja okaspuude võrad seest puhastada vanadest okastest. Kare kinnas kätte ja tööle! Abiks võib võtta ka aia tolmuimeja. Samas tuleb ka võrast välja lõigata kõik kuivanud oksad ja oksakesed.

Septembris ,oktoobris on aeg pritsida kadakaid ja ebaküpresse seenhaiguste vastu.

Varakult, seni kui maapind külmunud ei ole,  tuleb paigaldada karkass , kuhu külmade saabumisel riputada kuuseoksad , varjukangad või külma õrnematele taimedele pakasekangad.

Külmaõrnade istikute ümbrus on otstarbekas katta ka  paksult männikoore multšiga. Enne kontrollige, et peenar hästi läbi kastetud on, sest niiskuse puudus talvitumisel mõjub okaspuudele hukutavalt.

Paljudele mitmeharulistele õrnade okstega kerakujulistele ja püramiidvormidele tuleb ümber tõmmata spetsiaalne võrk, et lumi neid laiali ei vajutaks. Põõsa keskele ja ümber,  panna  ankurvaiad , et lumi tervet istikut koos võrguga ümber ei lükkaks.

Kevadel ei tohi kiirustada talvekatte maha võtmisega. Mida külma- õrnem istik on , seda kauem tulem katet hoida, sest nende juured hakkavad tööle alles  kõrgema mulla temperatuuri juures, kui meie kodumaised liigid. Eriti ettevaatlik tuleb olla sügisel istutatud Hollandist pärit  taimedega. Talvekate tuleb ära  võtta tükk haaval ja alati pilves ilmaga.

Allikas: Aiavihik, Kodu&Aed

Sarnased artiklid