Mida pead teadma taimede ettekasvatamisel? Taimed, mis nõuavad ettekasvatamisel vaeva
Alari Suurmets
Põhimõtteliselt võib ette kasvatada kõiki taimi. Kindlasti on populaarsemad ettekasvatatavad köögiviljade, maitsetaimede ja suvelillede taimed. | Shutterstock

Juba saab näpud mullaseks teha, sest algab taimede ettekasvatamine. Taimede seemnest ettekasvatamine on tegelikult väga põnev. Seni kuni ninasid mullast näha pole, käib peast läbi miljon mõtet: kas tegin ikka kõik õigesti? Kas külv on piisavalt niiske? Kas temperatuur on idanemiseks sobilik? 

Ettekasvatamine õnnestub, juhul kui:

1. Eelistate kvaliteetsete tootjate seemneid. Poest ostes näitab kvaliteeti kindlasti kaubamärk. Meie aianduskeskustest leiab paljude firmade kvaliteetseid seemneid. Pakkujaid on väga palju ning iga huviline leiab endale parima.

2. Valite suure idanevusega seemned. Pakendil on märgitud idanevuse protsent. Mida suurem see on, seda kindlam on üldiselt sellist seemnepakki osta, kuna tootja annab seemnetele garantii.

3. Valite värsked seemned. Vaadake pakendil olevat pakendamise ja kasutuskõlblikkuse kuupäeva. Soovides olla kindel, et külv õnnestub, vältige aegunud seemnete ostmist. Paljud seemned ei idane pärast aegumist. Loomulikult ei keela keegi katsetada ka aegunud seemnetega. Tihti võib juhtuda, et külvid tärkavad suurepäraselt.

4. Jagate taimedele piisavalt tähelepanu. Külvide ja seemikute eest tuleb hoolitseda regulaarselt. Taimehakatised vajavad teie aega ja tähelepanu kindlasti iga päev, seda eriti alguses. Hiljem, kui taimehakatised on kosunud, annavad nad vaba aega rohkem.

5. Teete külvid kvaliteetsesse külvisubstraati. Õige külvimuld on väga tähtis. Iga muld ei sobi külviks või vähemalt kõikide seemnete külviks.

6. Loote külvide idanemiseks vajaliku kliima ja tingimused.

 

Populaarsemad külvitaimed

 

Põhimõtteliselt võib ette kasvatada kõiki taimi. Kindlasti aga on populaarsemad ettekasvatatavad köögiviljade, maitsetaimede ja suvelillede taimed.

Kui soovite eksootilisi ja vähelevinud toataimi, tuleks need kindlasti ette kasvatada, eriti juhul, kui on soov neid toataimi suvehooajal näiteks rõdul, terrassil või aias hoida. Suurem osa neist tunneb end meie suves hästi – seega ei pea piirduma ainult traditsiooniliste taimedega.


Maitsetaimed
 

Paljusid maitsetaimi võib kasvatada aasta läbi aknalaual. Loomulikult peab sel juhul olema aknalaual piisavalt valgust. Tuleks ka valida vähenõudlikumad taimed, nagu sibul, basiilik, petersell jne. Väga eksootilistele taimedele ei pruugi kodustes tingimustes jaguda valgust ja õiget soojust ning kasvatamine võib ebaõnnestuda.

Ettekasvatamist vajavad kindlasti:

aed-liivatee Thymus vulgaris

aedmajoraan Origanum majorana

apteegitill Foeniculum vulgare

harilik pune Origanum vulgare

harilik porrulauk Allium ampeloprasum var. porrum

juurpetersell Petroselinum crispum var. tuberosum

läikiv peiulill Tagetes lucida

aed-piparrohi Satureja hortensis

mägi-piparrohi Satureja montana

sidrunmeliss Melissa officinalis

sidrunhein Cymbopogon citratus

basiilikud Ocimum

Kui soovite aga kasvatada aedruudu Ruta graveolens, portulaki Portulaca, hariliku rosmariini Rosmarinus officinalis, suhkrulehe Stevia rebaudiana või hariliku leeskputke Levisticum officinale taimi, peate teadma, et nende ettekasvatus on aeganõudev ja tihti keeruline.


Köögiviljad ja toidutaimed
 

Tuntuimad ettekasvatust vajavad taimed on paprika, tomat, baklažaan, porrulauk ja seller. Samuti kasvatatakse enamasti ette kapsataimed. Kui soovite kasvatada eksootilisemaid taimi, tuleks pilk pöörata arbuusi, füüsali, okra, meloni, kibe- ja madukurgi seemnepakkide suunas.

Ka lehtpeedi-, aedoa-, kõrvitsa- ja kurgitaimi kasvatatakse sageli ette. Kõrvitsalised on aga tundlikud juurevigastuse suhtes, seepärast tasub nad ette kasvatada juba eraldi pottides, et vältida pikeerimise vajadust.


Püsililled, eksootilised taimed
 

Aiandusärides on müügil paljude ilusate püsilillede seemneid. Ka neid tasub ette kasvatada, et saada kiiremini ilusaid õitsevaid taimi.

Paljusid eksootilisi aiataimi, kes vajavad talveks siseruumidesse tõstmist, on võimalik kasvatada seemnest. Erilisematest vajavad ettekasvatust kindlasti inglitrompetid, aedkannad, kannatuslilled ja daaliad.
 

Allikas: Kodu&Aed, Aiavihik

Sarnased artiklid