Kuidas saada ilusad tugevad tomatitaimed?
Kaja Kurg
Sirguvaid tomatitaimi tuleb kindlasti väetada, sest istikute ettekasvatusaeg on pikk. | Shutterstock

Aknalaudadel sirguvad praegu tomatitaimed. Neist saavad tugevad ja kompaktsed istikud vaid siis, kui valgust on palju ja ruum pole liiga soe.

Jahedamas (17–20°) kohas ei kasva taimed liiga ruttu, areneb tihedam lehestik (sõlmevahed on lühikesed) ja vars muutub jämedamaks. Kehvemate valgusolude korral peaks ruumis olema veelgi jahedam (15–16°), et taimed välja ei veniks.

Paljud eriti tublid kasvatajad tassivad taimed päevaajaks kasvuhoonesse kosuma. Seal on istikutel eriti hea olla: valgus paistab otse ülalt ja ka kõigist külgedest.

Sirguvaid tomatitaimi tuleb kindlasti väetada, sest istikute ettekasvatusaeg on pikk ja külvimullad ei sisalda piisavalt toitaineid. Taime saagikus sõltub aga suurel määral sellest, kuidas tema eest juba enne õitsemist hoolitseda: kui regulaarselt väetada, on loota ka rohkelt vilju.

Sobivaim on tomati eriväetis, mis sisaldab õiges vahekorras kõiki vajaminevad toitained. Lisa kastmisvette vaid kolmandik pakendil antud kasutusnormist, sest istik vajab toitaineid märksa vähem kui suur taim.

Suuremaks kasvades hakkavad taimedel lehed kokku puutuma, algab konkurents valguse pärast ja istikud võivad välja venida. Tõsta potid laiali, et kõigil oleks valgust ja kasvuruumi.

Tugev kevadpäike võib noori õrnu lehti kergesti kõrvetada. Varju saamiseks kinnita aknaklaasile valge paber või õhem katteloor.

Sarnased artiklid