Kuidas hooldada markiisi?

TM Kodu & Ehitus
Markiis | Shutterstock

Loomulikult ihkavad kõik suvel palju päikest saada. Mõnikord on tarvis ja mõistlik siiski päikese eest ka varju otsida. Abi leiab varikatustest ja markiisidest.

Markiis on loodud peale päikese varjamise ka kaitseks vihma ja esimese lume eest. Õues võiks olla mugav istuda nii lõõskava päikese kui ka vihmase ilma korral.  Markiisid aitavad ka kõige päikesepaistelisemal päeval hoida ruume jahedana ning kaitsevad sisustust pleekimise eest. Võrreldes ruumisiseste aknakatetega on aknamarkiisid suvisel ajal tunduvalt efektiivsemad ruumi sisekliima mõjutajad ja aknaraamide eluea pikendajad.
Meie eramutel ja kortermajadel on terrassid ja avatud rõdud, kuid nende kasutusaeg kipub lühikeseks jääma. Siingi leiab abi markiisidest ja varikatustest.  Markiiside kasuks räägib asjaolu, et need on piisavalt suured ja tugeva konstruktsiooniga ning peavad vastu tugevatele tormituultele. 

Markiise saab targa tehnikaga väga mugavaks muuta ‒ mootor ja automaatika teevad kasutaja eest avamis- ja sulgemistöö ise ära. Lisaks on võimalik paigaldada tuuleandur, mis annab marutuulte saabudes kontrollsüsteemile käsu katus kenasti seina äärde kokku pakkida.  Tänuväärsed abimehed on markiiside juures ka päikeseandurid ‒ peremehel jääb üle vaid varjulises kohas istet võtta, kui markiis on automaatselt targa juhtimisega õigesse asendisse sõidutatud. Kes aga automaatikaga sinasõber pole, selle markiis liigub kenasti ka käsijuhtimise abil.

Mugav ka vihma korral tuba tuulutada 


Markiis annab võimaluse selle all olevat akent tuulutamiseks avada ka vihmase või ülemäära kuuma ja päikeselise ilmaga, ilma et vihm tuppa sajaks või kuuma päikese eest varjuks olevad kardinad värske õhu voolu takistaks.  Markiisi alla seinale saab lisada ühe või mitu kütteelementi, mis on piisavalt võimsad, et soojendada jahenevaid sügisõhtuid või tuua suveöistesse äraolemistesse lisamugavust. Markiis sobib hästi ka väiksemale avatud rõdule ‒ selleks on olemas väiksemad ja kergemad mudelid.

'Materjalide valik on piisavalt lai, neid saab kergesti sobitada maja välisilme ja värvilahendusega. Markiisikangad on otse loomulikult vastupidavad igasugustele ilmastikumõjutustele.
Markiiside maailm on väga võimalusterohke nii tehniliste lahenduste kui ka erinevate variantide poolest.

Õige hoolduse korral väga vastupidavad


Tänapäevaste markiiside konstruktsioonid on kerged ja samas tugevad – need on valmistatud vastupidavast alumiiniumist. Ka markiisikangad on vastupidavast materjalist ja immutatud kaitsevahendiga, et tõrjuda mustust, vett ja UV-kiiri. Kassett kaitseb kangast pleekimise ja ilmastikuolude eest puhkeasendis. Kvaliteetse markiisi konstruktsioon peab kindlasti 20–30 aastat vastu, kangas vähemalt kümme aastat. Kõik markiisikonstruktsiooni osad peaksid olema roostevabad, et vältida roostet ja roosteplekke.

Markiisi pikaealisuse tagab õige paigaldus ja hooldus. Arvestada võiks, et markiisi kaldenurk ei tohiks olla väiksem kui 25 sentimeetrit ühe meetri kohta, selline kalle tagab kanga pingsuse ja vihmavee äravoolu.
Suvel koguneb palju tolmu ning kangast oleks hea kergelt harjata ja koputada. Markiisikangaid võib vajadusel puhastada niiske lapiga. Konstruktsioone võib pesta vee ja pesuainega ning sügisel, enne markiisi kinnikeeramist, tuleb kindlasti veenduda, et kangas oleks täiesti kuiv.

Pesemiseks ei tohi kasutada kõva harja, nagu näiteks juurharja või survepesurit, kuna need kahjustavad kangas olevat teflonpinda. Pesta tuleks väga pehme harjaga, näiteks autoharja või käsnaga. Automaatika korral tuleb vältida vee sattumist juhtmehhanismile ehk mootorile või reduktorile. Tugeva vihmaga ei tohiks markiisi lahti jätta, sest markiisikangale võib koguneda vesi ja kangas võib välja venida. Samuti tuleks markiis kokku kerida tugeva tuulega, et konstruktsioon kahjustada ei saaks.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid