Kuidas ära tunda tugev ja hea tööriist?

Ketlin Rauk
Mida pehmem materjal, seda kiiremini see kulub. | Shutterstock

Korraliku ja kvaliteetse tööriista otsingul tasub pöörata tähelepanu tootjale ning hinnaklassile – väga odavalt ei ole võimalik kvaliteetseid asju toota juba seetõttu, et tugev materjal maksab paratamatult rohkem.

 

„Tööriistade juures on oluline tootja usaldusväärsus, sest usaldusväärne tootja pakub garantiid ja on enda jaoks leidnud sobivaima tehnoloogia tööriista parimate omaduste saavutamiseks,“ ütleb TTÜ mehaanika ja metroloogia katselabori juhataja ja vanemteadur Priidu Peetsalu.

Ta lisab, et kindlasti väljendub ka see toote hinnas, sest nii arendustöö kui ka paremad materjalid ja töötlemise tehnoloogiad maksavad. „Kindlasti aga ei ole hind ega kvaliteet üheses seoses, mistõttu pigem tuleks uurida antud tööriista kohta infot internetist või tootja kodulehel,“ selgitab ta. „Põhjus, miks hind saabki olla valikukriteeriumites laias laastus kvaliteedinäitaja, peitub tõigas, et väga odavalt ei ole võimalik kvaliteetseid asju toota.“

Peetsalu lisab, et tööriistade või ka muude toodete hinna alla viimiseks on kindel tee kasutada odavamat materjali marki, viia materjal õhemaks, vähendada töötlusi või tootmise operatsioonide arvu. „Muidugi on siin ka tootmise optimeerimine ja automatiseerimine väga tähtsad – innovaatiliste ja hästi läbimõeldud lahendused võivad tegelikult viia toote omahinna alla,“ märgib ta.

„Rääkides toimivatest lahendustest: odava tööriista valmistamiseks kasutatakse enamasti madala hinnaga nõrku materjale.“ Peetsalu sõnul odavat materjali tavaliselt ei tugevdata ühegi termotöötlustehnoloogiaga, seega on hinnavõit juba materjalist ja ühest riskantse ja kalli töötlusoperatsiooni ära jätmisest. „Väga hea materjali alghind võib olla 3–10 korda kallim ja sinna juurde tuleb reeglina termotöötlus ning lisaks võib tulla veel pinnatöötlus,“ kinnitab ta. „Seega, isegi labidat saab valmistada pehmest metallist või natuke õhemast ja kergemast, aga palju tugevamast termotöödeldud metallist ja sealt tuleb ka erinevus tööriista omadustes.“


Oluline on otstarve
 

Peetsalu märgib, et reeglina tuleb enda jaoks välja mõelda, mida soovitakse, ja taustatöö ikkagi ise ära teha, kuna ühest reeglit konkreetse inimese jaoks sobiva tööriista leidmiseks ei ole.

Tööriistamaailm OÜ juhatuse liige Taavi Oruväli märgib samuti, et kvaliteetse tööriista otsingul tasub sisuliselt vaadata hinda ja kaubamärki. „Üldjuhul kehtib reegel, et odav ei ole hea,“ kinnitab ta. „Tuntud kaubamärkide tootjad teevad oma toodetes ikka parendusi ja kasutavad ka paremaid materjale.“ DIY- ehk tee-ise-sektoris ei ole odavama otsa tööriistad Oruväli sõnul üldjuhul kuigi kvaliteetsed ja sellega peab arvestama.

Valiku tegemisel sõltub ka palju kliendi vajadustest, kinnitab ta. „Peab endale selegeks tegema, kui palju ja mis otstarbeks mingit tööriista kasutatakse,“ tõdeb Oruväli. „Kui plaanitakse tööriista tihti kasutada ja soovitakse ka head masinat, siis kindlasti ei tasu kõige odavamat otsa vaadata.“ Ta lisab, et on ka ise aja jooksul teinud seda viga ja ostnud odavaid käsitööriistu ning siis, kui on olnud neid vaja kasutada, on olnud sunnitud kiruma enda valikuid. „Kindlasti on ka häid ja odavaid asju, aga keeruline on enamasti teada, kas odav asi on ka kvaliteetne,“ nendib ta.


Millele tähelepanu pöörata?
 

Ka Makita OY Eesti filiaali turundusjuht Marko Mölder on seda meelt, et väga sageli mõjutab hind kvaliteeti. „Näiteks kruviotsikuid on Makita tootevalikus mitmes hinnaklassis,“ märgib ta, selgitades, et materjali koostisosad tingivad hinnaerinevused, mis määrab kasutusaja ja intensiivsuse.

„Tähelepanu on vaja pöörata ka näiteks otsiku ja kruvi sobivusele, et kasutataks kokku sobivaid tooteid PZ-kruvi PZ-otsikuga ja ka sobiva suurusega,“ selgitab ta. Ka on kruvil ja kruvil tema sõnul juhtumeid, kus on erinevusi. „Tuntud kaubamärkide kruvide eeliseks on see, et need vastavad standardile,“ kinnitab Mölder. „Oleme ise kogenud olukorda, kus lõpptarbija kaebab kehvade otsikute üle, mis sugugi vastu ei pea. Saatsime need siis testimisse ja ilmnes, et kõik oli korras – aga tuli välja, et nende endi kruvid ei vastanud standarditele.“

Möldri sõnul oleneb hinnast ennekõike see, kui intensiivselt saad toodet kasutada. „Hinna määrab ära materjalide koostis – mida tugevama materjaliga on tegemist, seda kallimad on selle koostisosad,“ tõdeb ta.

Elektrilistest tööriistades rääkides ütleb Mölder, et akutrell või ka muu elektriline tööriist koosneb paljudest osadest, mis on valmistatud erineval tootmistehnoloogial, näiteks valatud või freesitud ning ka nende puhul kehtib sama loogika – materjali koostisosad määravad hinnataseme, mis omakorda määrab kasutusaja. „Mida pehmem materjal, seda kiiremini see kulub,“ nendib Mölder. Ta toob näite, et Makital on akutrellid hinnaklassis 100–500 eurot. „Hind ei mõjuta Makita puhul küll kvaliteeti, ent iga tööriista puhul on olemas maksimumpiirid, mida sellega teha annab – seega peaks enne ostmist mõtlema läbi, missugust tööd ja kui sageli sellega soovitakse teha.“

 

Töötamise mugavus ja kergus
 

Paljud tööriistad on nii kehvast sulamist või nadide ühendustega, et kuluvad ruttu või lähevad lausa pooleks: nt kruvikeerajal rist maha, saag nüriks või näpitsad kõveraks.

Vastupidav toode saab alguse heast disainist, mis ei pea olema keeruline, vaid tagama kasutajamugavuse ja toote töökindluse. Üldiselt valib tootja iga toote jaoks materjali lähtuvalt selle kasutusest. Tööriista töökindluse ja funktsionaalsuse tagab kindlasti ulatuslik testimine ja pidev tootearendus, millele ebakvaliteetsete toodete puhul nii palju tähelepanu ei pöörata.

Näiteks Fiskars teeb testimistel selgeks, kuidas toode töötab, kuidas terad kuluvad, millal teatud osad nõrgaks muutuvad ja väljavahetamist vajavad, kui vastupidavad on toote erinevad osad ilmastikutingimustele ning mitu kasutuskorda on tööriista eluiga. Tänapäeva ostjad on väga teadlikud ning tahavad toodet, mis on valmis, vastupidav ja hea disainiga.

Tööriista valikul tuleks mõelda, kui tihti tööriista plaanitakse kasutada ning pöörata tähelepanu toote mugavusele ja kaalule, sest tööriist peab olema käes mugav ja kerge. Kindlasti peaks tunnetama ka toote tasakaalu ning vaatama, kas antud tööriist ikka teeb seda, milleks see mõeldud on. Olulist rolli mängib kindlasti ka tootjapoolne garantii.

Kuidas valida akutrelli, selliest loe lähemalt siit. 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid