Kubla suurus oleneb inimese allergilisusest

Kodutohter
Shutterstock

Seda teab nähtavasti igaüks: mida rohkem sääsepunni kratsida, seda enam ta sügeleb. Aga millest oleneb kubla või kuplade suurus?

Inimesed, kellel esineb mingisugune allergia, on ülitundlikumad ka sääsehammustuse suhtes. Nendel tekivad tihtipeale tugevamad reaktsioonid, mis sageli võivad minna nii ägedaks turseks, et tekib vajadus suukaudsete allergiavastaste ravimite järele. Tugeva reaktsiooni korral ei kipu paistetus iseenesest kusagile kaduma. Eriti siis, kui lööve on näo- ja kaelapiirkonnas.

Sageli esineb suuri ja turses kuplasid just lastel, kes ei suuda kratsimisele kuidagi vastu panna. Kubel sügeleb nii kaua, kuni seal on mürk sees.

Selleks, et sääse- või parmuhammustus mädanema läheks, pole vaja palju pingutada. Piisab hammustuskoha katkikratsimisest natuke mustade küüntega ja tekibki põletik.

Mädanevaid kohti pigistada ei tohi.

Põletikus kohad tuleb esmalt desinfitseerida ning seejärel katta mõne põletikuvastase salviga, mida saab osta apteegi käsimüügist.

Kuna pahaks läinud sääsehammustuste paranemine võib kesta nädalaid, peab nende eest väga korralikult hoolitsema, et ei jääks suuri arme ega pigmenteerunud kohti.


Allikas: esmaabikoolitaja Margit Pärn

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid