Kruvidest ja kruvipeadest. Miks on torx-tüüpi kruvi parim?

Janno Zõbin
Põhilised kruvipeade liigid on peit-, ümar-, lame ja mikro- ehk uputatav pea ning kuuskant. | Shutterstock

Kasutades akutrelli, löökkruvikeerajat, kruvipüstolit, kruvikeerajate otsikuid ja kruve, toetume praktilisele kogemusele või proffide nõule. Puitu, betooni, metalli või teistesse materjalidesse kruvide keeramine ei näi olevat raketiteadus, ometi on kruvide ja kruvipeade puhul nüansse, millest sõltuvad nii töö kiirus kui kvaliteet.

Kruvidest ja nende keeramiseks vajalikest töövahenditest räägib kinnitustarvikuid tootva Essve divisjoni juht Argo Luhaste.

Milliste peadega kruvid on tänapäeval levinuimad, miks?

Kinnitusvahendilt oodatakse pealtnäha lihtsa funktsiooni täitmist – kahe detaili omavahelist ühendamist. Et valida õige kinnitusvahend, tuleks vastata mõnele küsimusele: milline on kinnitatav materjal – puit, betoon, metall või muu –, missugust koormust peab kinnitus taluma – tõmbe- ja lõikekoormus – ja millises keskkonnas kinnitus asub – siseruumides või väliskeskkonnas. Kui neile küsimustele vastatud, on kinnitusvahendi tüüp selge.
Osakeermega puidukruve on nii peit- kui ümarpeaga. Esimest kasutatakse kahe puitdetaili omavaheliseks ühendamiseks kohas, kus kinnituse lõpptulemusel pole visuaalselt tähtsust – näiteks kaetakse kinnituskoht kattekihiga. Ümarpeakruvi kasutatakse juhul, kui kruvipead jäävad nähtavale ja soovitakse kenamat lõpptulemust. Samuti on ümarpeakruvid eelistatud näiteks piltide riputamisel.

Kas see, milliste peadega kruve kasutada, sõltub ka materjalist, millesse kruve kruvitakse?

Kinnitusvahendite tootjad rõhku pannud sellele, et õige toote kasutamine oleks lihtne, mugav ja ohutu. Tihti on kas kinnitusvahendi pakendil või juhendil kirjas, millise tööriistaga ja millisel režiimil tuleb kinnitusvahendit paigaldada.

Milline on olnud kruvikeerajaotsikute areng viimastel aastatel?

Tehnoloogiad arenevad pidevalt, aga tegu on evolutsiooni, mitte revolutsiooniga. Juba mõnda aega on populaarne tööriist akulöökkruvikeeraja, rahvakeeli kärr. Viimastel aastatel on turule tulnud ka spetsiaalselt nendele tööriistadele mõeldud otsikukomplektid, näiteks Milwaukee Shockwave.

Levinud on ütlus, et torx on parim. Milleks on siis üldse vaja eri tüüpi peadega otsikuid ja kruve?

Eestis ja lähinaabruses on torx-tüüpi pesaga kruvi tõesti eelistatuim, nii professionaalide kui hobiehitajate seas. Põhjus lihtne: tööriista otsikut on torx-pessa lihtne asetada ja eemaldada. Suure kruvi ja otsiku kontaktpinna tõttu püsib otsik kindlalt pesas. Lõuna-Euroopas on jätkuvalt enim levinud klassikaline ristpea-tüüp. Ehitusvaldkonnas on oma roll ajapikku väljakujunenud traditsioonidel ja eelistustel.

Sisse keeramisel nõuavad suurt väändemomenti näiteks betoonipoldid. Suurimad torx-otsikud on indeksiga 40, erandina võib tööstuses kohata ka viiekümneseid pesi, kui ka nende indeks jääb 10,5 x 90 betoonipoldi puhul väikseks. Sel juhul kasutakse pesatüübina välist kuuskanti, mis kannatab kinnitusvahendi paigaldamiseks vajalikku väändumist.

Samuti on ristpeaga kõikvõimalikud lintköites kruvid: näiteks terrassi-, kipsi-, puitlaastplaadikruvid. Selle tingib asjaolu, et enamikes lindikruvipüstolites – näiteks Milwaukee, Makita, DeWalt, Hilti – on kasutusel just ristpeaotsik.

Mis on ühe või teise otsiku eelised?

Otsikuid ja otsikukomplekte on olemas lugematu arv. Ka siin kehtib tõde, et kui soovitakse head ja odavat, tuleb osta kaks toodet: üks hea ning teine odav. Tuntud tootjate – näiteks Essve, Milwaukee, Makita, Wera, Luna – otsikute seast valides väga eksida ei saa. Kui on valida kodukasutajale ja professionaalile mõeldud tootesarja vahel, võrrelda komplektide maksumust – tihti võib hinnavahe olla marginaalne – ja eelistage võimalusel profikomplekti. Kvaliteetsete otsikute eelis on eelkõige suur kulumiskindlus, samuti ei purune need kergesti valede töövõtete kasutamisel. Õige kruvikeerajaotsiku ja kruvi valikust sõltub töö efektiivsus ja kiirus.

Milliseid vigu otsikuid valides ja hiljem nendega töötades tehakse?

Põhilised vead, mis kinnitusvahendi valimisel tehakse, on järgmised:

* valitakse vale keskkonnaklass ehk kasutatakse sisetingimuste kinnitusvahendeid välitingimustes;

* aladimensioneerimine – kasutatakse liiga vähe, liiga väikese läbimõõduga või liiga lühikesi kinnitusvahendeid;

* üledimensioneerimine – kasutatakse liiga palju, liiga suure läbimõõduga või liiga pikki kinnitusvahendeid;

* valitakse valet tüüpi kruvi: kasutatakse betoonikruvi puidus või puidukruvi kergbetoonis.

Vale ehk liiga väikese otsiku kasutamine rikub nii kruvi pesa kui ka ilmastikukindla nanokatte. Kuna horisontaalsel paigaldamisel, näiteks terrassilaudade puhul koguneb vesi just kruvi pesasse, hakkab valet tüüpi paigaldatud kruvi roostetama juba esimestel päevadel. Rikkumata pinnakattega kinnitusvahendi eluiga on minimaalselt 15 aastat.

Valesti valitud tööriist või režiim võib põhjustada kinnitusvahendi purunemise, reeglina pea ja kaela üleminekukohast. Kui murtud peaga kruve hakkab paigalduse käigus liiga palju tekkima, tutvuge tööriista juhendiga, valige õige töörežiim või vahetage tööriista.

 

Hea teada

Põhilised kruvipeade liigid on peit-, ümar-, lame ja mikro- ehk uputatav pea ning kuuskant. Neile lisandub hulgaliselt eriotstarbega kruve. Eestis ja lähiriikides on levinuimad otsikutüübid torx (TX), ristpea (PH, PZ), välimine kuuskant ja sisemine kuuskant (HEX).

Schockwave otsik tagab parima paigaldustulemuse, säästes samal ajal nii kinnitusvahendi pesa, otsikut ennast kui ka tööriista. Lasertehnoloogia abil viimistletud otsikud sobituvad kinnitusvahendi pesaga oluliselt täpsemalt ja tagavad seeläbi suurema paigaldusmugavuse.

Torx'i kasutamine ei ole kõigi kruvitüüpide puhul võimalik. Näiteks lameda peaga montaažikruvi on alati varustatud ristpeaga. Põhjus selles, et torx-pesa on suhteliselt sügav ning kruvi kasutamine nõrgestaks selle pea ja kaela vahelist liitekohta.

Kinnitusvahendeid ei tohiks paigaldada kulunud otsikutega, eriti ilmastikukindlate nanokattega kruvide puhul. Kulunud otsik on väiksem ning kipub pesas loksuma ja ringi käima – see võib kahjustada kruvi ilmastikukindlat nanokatet ja kruvi hakkab roostetama.

Mingil juhul ei löögirežiimi kasutada ettepuurimist mittevajavate kergbetoonikruvide paigaldamisel, vastasel korral lõhub vibratsioon kinnitusvahendi kontaktpinna lähedal materjali ning kruvi lihtsalt ei haaku.

Akutööriistade jõudlus muutub üha suuremaks – sestap on oluline kasutada ka õiget režiimi. Näiteks on akulöökkruvikeerajatel tavaliselt kolm-neli režiimi vastavalt kinnitatavale materjalile ja kinnitusvahendi tüübile.

Sarnased artiklid