Kas moodsal köögikubul on kohta liginullenergiahoones?

kodus.ee
Ilma õhupuhastita on keeruline köögis hakkama saada. | Shutterstock

Köögikubud ehk õhupuhastid on teinud viimase kümne aasta jooksul läbi päris märkimisväärse arengu. Neid on täiustatud igasuguste huvitavate funktsioonidega, mis teevad kasutamise võimalikult mugavaks.

Üldjuhul ei kujuta me oma elu ilma õhupuhastita köögis ettegi. Seoses liginullenergiahoonete ehitamisel kehtima hakkavate tehniliste nõuetega tuleb hoolikalt köögikubu roll ja koht  üle vaadata. Köögi õhupuhastit tuleb vaadata kui terviklikku ventilatsiooni osa.

Uued majad ehitatakse õhutihedad ning sundventilatsiooniga. Köögikubude kasutamise väljakutse seisneb selles, et kogu ventilatsioon tuleb tasakaalustada. See tähendab, et  väljatõmmatava õhu asemele tuleb lisada õhku juurde või siis vähendada üldventilatsiooni väljatõmmet kubu töötamise ajaks. Põhiline on see, et siseruumidesse ei tekiks alarõhku. See keeruline ülesanne peaks jääma projekteerijate õlule.

Electrolux Eesti integreeritava köögitehnika müügijuht Kersti Saarma sõnul on kõige innovaatilisem ja põnevam uuendus, mida õhupuhastite puhul esile tõsta, Hob2Hood-funktsioon, mis sätib automaatselt õhupuhastusseadme tegevust pliidiplaadil toimuvaga, et kasutaja saaks keskenduda täielikult vaid maitsva toidu valmistamisele ega peaks toiduvalmistamise ajal reguleerima õhupuhastit. Kui tõuseb kuumutamise intensiivsus pliidil, hakkab ka õhupuhasti aktiivsemalt tööle ning vastupidi.

Juhtmevaba ühendus õhupuhasti ja pliidiplaadi vahel tähendab seda, et automatiseeritud õhupuhastusseadme kontroll-lahendus hakkab tööle siis, kui kasutaja alustab toidu valmistamist. Kui supp läheb keema või õli muutub kuumaks, tuleb mängu tehnoloogia, mis sätib õhupuhasti automaatselt vastavalt pliidiplaadil valitud programmile. Pliidiplaadil olevad sensorid jälgivad küpsetamistegevust ning sätivad õhupuhasti vastavalt pliidil toimuvaga. Mida rohkem kasutaja küpsetab, seda võimsamaks õhupuhasti muutub. Hob2Hood ei lase ka aurul levida ja hoiab köögi lõhnavaba.

Valides automaatse režiimi, saab keskenduda täielikult vaid toiduvalmistamisele ning vajadusel on alati võimalik sekkuda ning manuaalsele režiimil üle minna.


Valgusti puhastab õhku
 

E-Lux Kodutehnika OÜ juht Rein Türkson toob ühe põneva näitena Falmeci õhupuhasti, kus süsteem töötab disbalanseeritud ionisatsiooni tehnoloogial. Tegemist on nn E.ion-tehnoloogiaga. Kuna paljudes kortermajades kasutatakse sundventilatsiooniga integreeritud õhupuhastuse lahendusi, siis nende süsteemide väikese tõmbetugevuse tõttu leiavadki tihti just lisaõhupuhastajana koha rippuvad köögi õhupuhastajad. E.ion-kubud puhastavad õhu 80-90 protsendilise efektiivsusega ning samuti on nad esteetilise disainiga.

Üks huvitav uuendus on lamp-õhupuhastajad, kus valgustil ja õhupuhastajal on võrdne tähelepanu. Lampide sees on kõrgefektiivsed Circletech aktiivsöe-zeoliitfiltrid, mis teevad õhu 80 protsenti puhtamaks.

Türkson usub, et kindlasti leiavad uudistooted lähitulevikus koha ka meie kodudes, aga hetkel on trendikad lakke integreeritud kubud: "Laeõhupuhastaja näol on tegemist kõige efektiivsema õhupuhastajaga, sest küpsetamisel tekkiv soe õhk viib enamasti lae alla kaasa ka toidulõhnad, mis tavalise õhupuhastajaga püüdmata jäävad."

Allikas: TM Kodu & Energia

Sarnased artiklid