Investeeringukalkulaator aitab kinnisvarainvestoril targalt otsuseid teha

kodus.ee
Eelmisel aastal keskmine üürihindade tõus oli 7,1%. | Shutterstock

Investeeringu oodatav tootlus on kinnisvarainvestori jaoks kõige olulisem näitaja. 

"Investeeringukalkulaatori eesmärk on teha võimalikult lihtsaks ja mugavaks investeerigu tootluse arvutamine. Investeeringute juures on kõige olulisem aru saada, kui palju konkreetne investeering igakuiselt raha sisse tooma hakkab, kui suur on projekti tulusus ehk tootlikkus ja potentsiaalne väärtuse kasv ajas,” rääkis Koidu Ehitus OÜ juhatuse liige Karin Vinkel.
Kalkulaator on Vinkeli sõnul mõeldud pigem algajatele kinnisvarainvestoritele, aga seda saavad mugavalt kasutada ka inimesed, kellel on tarvis lihtsalt ja kiiresti saada vastused investeeringu põhinäitajate kohta. Depot House´i kodulehel oleva kalkulaatori abil saab vastavalt enda investeeringu eripärale määrata lisaks laenu sissemakse suurusele, intressile ja laenuperioodile ka potentsiaalse turu kasvuprotsendi nii üürihindades kui ka vara väärtuses.
Tihtipeale tulevad Vinkeli sõnul kinnisvara puhul mängu emotsioonid ja kalkulaator aitab neid tasakaalustada. “Olen küll ka ise emotsiooni ja sisetunde kuulaja, sest kui investeering meeldib ja tundub õige, siis see tõenäoliselt tundub ka üürnikule õige koht elamiseks. Meie arendatud kalkulaator paneb lihtsalt sellele emotsioonile numbrid külge ja aitab teha õigema otsuse,” kommenteeris Vinkel. 

NÄIDE
 

Miks arvestab kalkulaator vaikimisi 3% kinnisvaraväärtuse tõusu aastas?

Korterite hinnatõus Tallinnas on viimase 7 aasta keskmisena olnud 8,8%, viimasel aastal 5,5% aastas, ja see tõus prognoositavalt jätkub. Ajateljel on Depot House´i projekti kodulehel ka välja toodud kinnisvara hindade tõusutrend ning müügihinna muutus ajas. 
Üürihindade tõus on majanduse tõusuperioodi jooksul alates 2010. aastast olnud keskmiselt 11% aastas. Eelmisel aastal keskmine üürihindade tõus oli 7,1%. Ka need andmed oleme investorile mõeldud Depot House´i lehel graafikuna välja toonud aastate lõikes. 
Kuna lähiajal ei ole oodata Eesti majanduses suuri langusi, vaid pigem kasvutempo aeglustumist, siis panimegi eelduseks tagasihoidliku 3% kasvu nii üürihindades kui kinnisvara hindades. Seda numbrit saab kalkulaatoris ise muuta ja vaadata, mida investeering teeb nii kõrgema kui madalama kasvuprognoosi juures.

Sarnased artiklid