Ideid suveköögi ehitajale

kodus.ee
Ära koonerda väliköögi ruumiga. | Shutterstock

Suvekööki rajades tasub mõelda, kuidas seal toimetamise aega maksimaalselt pikendada. Pea meeles, et kui rajad suuremat välikööki, on vaja kohaliku omavalitsuse ehitusluba.

* Nii nagu toas köögi kujundamisel lähtud funktsionaalsusest, tasuks asjale läheneda ka suveköögis. Alusta sellest, et paned paika, mida sa kavatsed siin tegema hakata. Sellest lähtuvalt kujunebki köögiruum.

* Kuhu köök rajada? Hea asukoht on väga oluline. Kui paigutad selle majast liiga kaugele, võib uhke köök jääda kasutuseta, sest kes jaksab koguaeg joosta maja ja köögi vahet. Liiga lähedale majale või kõrvalhoonetele ei tohi kööki aga kindlasti paigutada juba tuleohutusnõuete tõttu. Kui tahad, et korsten köögis tõmbaks, pole mõtet kööki rajada ka suurte puude alla.

* Ära koonerda väliköögi ruumiga – hea on, kui saad siin ette võtta suvised toimetused, mis nõuavad suuremat ruumi ning ruumikast köögist kujuneb kindlasti mõnus sotsiaalse suhtluse keskpunkt. Kui rajad suuremat välikööki, on vaja kohaliku omavalitsuse ehitusluba.

* Korralik töö tasub ära. Arvesta, et välikööki sa tõenäoliselt paari nädalavahetusega valmis ei ehita, vaid see on pigem terve suve projekt. Tee korralik töö – kindlasti tuleb seinajuppide ja küttekollete alla rajada vundament, vastasel juhul vajub ehitis peatselt laiali. Küttekoldeid on mõtet ehitama palgata oskaja pottsepp, kes ehitab sulle kamina-pliidi-ahju nii, et kõik on tuleohutu ning kõik ka toimiv. Vähe oleks ju rõõmu kaminast ja pliidist, mis ei tõmba ja suitsu sisse ajavad.

* Kui teed suveköögile terrassilaudadest põranda, millel on ka vahed, siis tee see ülestõstetav. Jälgi, et ülestõstetavad osad oleksid nii suured, et üks inimene jõuab ühe paneeli üles tõsta. Kindel on ju, et põrandalaudade alla hakkab kukkuma igasuguseid asju ja kui noa või kahvli põranda alla kadumise võib veel üle elada, siis telefoni kätte saamise nimel põrandat hakata laiali lammutama oleks tüütu.

* Mõtle sellele, kuidas suveköögis toimetamise aega pikendada. Võib-olla ehitada osa seinu kinni, paigutada ettetõmmatavad kardinad või klaasitud lükanduksed. Ka soojuskiirgur on variant suvetoa hubasemaks muutmiseks, kuid siis kindlasti koos eesriietega, sest õue pole ju mõtet kütta.

Sarnased artiklid