Abiks aiapidajale: kuidas tõrjuda hispaania teetigu
Mari Lall
Lusitaania teetigu | Shutterstock

Hispaania teetigu ehk lusitaania teetigu on Eesti aednikke viimastel aastatel kimbutama hakanud invasiivne võõrliik, mis õgib aplalt köögivilju ja ilutaimi. Ajakirja Kodu & Aed praktiline aiavaihik "Aiakahjurid" annab mõned näpunäited, kuidas seda suur vastikut limukat aiast kõrvaldada.

Kuidas lusitaanlast ära tunda? Teo värvus võib suuresti varieeruda alates tumepruunist punaka, oranži, kollaka ja beeži toonini. Heledama tooniga isendeid on kergem ära tunda. Eristamise aluseks on looma keha kattev kollane lima (meie teiste suurte nälkjate lima on värvitu).

Selleks, et lusitaanlane aeda ei jõuaks, kontrolli enne istutamist üle kõik taimed, mida kuskil ostad või saad. Teohakatised võivad istuda varjul lehtede vahel. Istikupall kasta korralikult läbi, murenda see lahti ja vaata, ega mullas ja juure ümber teomune pole. Kõik, mis tundub kahtlane, korja ära ja hävita.

Sügisel tuleb uurida, ega maja või kasvuhoone vundamendipragudes pole märgata teomune. Talvitumispaigaks sobib neile hästi ka kõdunemisest soe kompostihunnik - ent sügisel korralikult läbi kaevatud kompostihunnikus pääseb külm ka kihtide vahele. Kevadel pärast lume sulmaist tuleb aiast koristada praht ja vaadata üle ka näiteks kivide ümbrus jt. tigude meelispaigad, kus võiks leiduda nende mune.

Taimekaitsjad soovitavad lusitaania teeteod aiast kokku koguda (lima pärast pane kindlasti kindad kätte), kuuma või soolase veega teod üle valada ja surnud teod maha matta. Mõned aednikud on teod ka läbipaistvasse klaas- või plastanumasse kogunud, soola lisanud, anuma sisu päikese kätte jätnud, päiksepaistel käärima lasknud ja siis maha matnud.

Tigusid peavad korjama ja hävitama kõik naabrid, muidu pole tõrjest kasu. Kindlasti ei või kokku korjatud lusitaania teetigusid loodusesse lahti lasta, sedasi aitad neil vaid levida!

(Allikas: Kodu & Aed praktiline aiavihik "Aiakahjurid")

Sarnased artiklid