33 nippi, kuidas sisse seada vajalik varaait – oma sahver

Margit Kool
Puitriiulid on ilmselt levinuim sahvrimööbel ja õigusega – neid on lihtne ehitada ja sinna on mugav purke, pudelid, karpe jm panna ja sealt võtta. | Shutterstock

Oma sahvri sisseseadmiseks tasub kõik head vanad, aga ka uued põhimõtted meelde tuletada.

Kes mäletab oma vanaema sahvrit? Ruum oli täis riiuleid, salapäraseid purke, potte, kastruleid ja sellele ruumile ainuomast lõhna. Nüüdseks on vahepeal unustatud sahver saamas taas kodude lahutamatuks osaks. Oma sahvri sisseseadmiseks tasub kõik head vanad, aga ka uued põhimõtted meelde tuletada.

1. Sahvri asukoht. Vanasti ehitati sahver maja põhjakülge, et päevane päike seda ei soojendaks. Kui vähegi võimalik, tasub nüüdki sama põhimõtet järgida.

2. Sahvrisse köögist – see on ideaalne lahendus, hea ja kiire asju sahvrisse viia ja sealt kätte saada!

3. Sahvri suurus. Sahver võiks olla nii suur, et kõik moosipurgid, köögi- ja juurviljavarud, kuivained, nõud jm toidutegemiseks vajalik sinna lahedalt ära mahuks ning ka ise sahvris vabalt liikuda saaks. Aga eks ruutmeetrid sõltu ikka maja suurusest ja pere vajadustest.

4. Sahvri asemel kelder? Sahvrit võib asendada (või täiendada) ka kelder, olgu siis põrandaalune või eraldi ehitis õue peal (näiteks maakivikelder). Keldrid on eelkõige hoidiste, köögi- ja juurviljade jms jaoks. Kuivainete, nõude ja köögitehnika hoidmiseks need hästi ei sobi.

5. Kui sahvrit pole. Mida teha siis, kui kodu juba valmis ja sahvrit ei olegi, aga hoidiseid tahaks teha ja köögivilja on vaja säilitada? Sel juhul võiks osakese kodu panipaigast sahvriks kujundada. Sahvriks võib olla ka seinale kinnitatud suurem riiul, kuhu saab panna hoidised. Riiulite alla aga saab paigutada kastid köögi- ja puuviljade jaoks.

6. Suur sahver. Kui su kodus on ruumi suurema sahvri jaoks, siis võiksid sinna lisaks riiulitele panna ka mõned seinakapid, tööpinna ja kraanikausi.

7. Sahver esikukappi või pööningule? Kui sahvrisoov suur, võib selle jaoks paika otsida ka ebatraditsioonilisematest kohtadest: näiteks esikust-koridorist või pööningult. Vanasti tehti ikka koridori sahvrikappe, tihti olid need ventilatsiooniluugi kaudu välisõhuga otseühenduses – vähemasti pool aastat oli selline ruum siis kindlasti jahe.

8. Korvsüsteem on mugav ja hea ka toiduasjade ladustamiseks ja säilitamiseks. Korvsüsteeme  saab ise sobivas kõrguses ja komplektis kujundada ning hiljem vajadusel lihtsalt muuta.

9. Juurviljakastid! Kerged puidust juurviljakastid on odav, lihtne ja originaalne sahvrimööbel. Kergeid kaste saab hõlpsalt üksteise otsa laduda. Soovi korral võid need veel rõõmsa värviga üle värvida.

10. Sisseehitatud kapid võivad sahvriruumis olla osaliselt kinnised, osalt lahtised. Kapi ukse taha võib paigutada külmiku, juhul kui see sahvris on.

11. Lükanduks sahvri ette? Lükanduks on mugav ja ruumisäästlik. Kui sahvrisse pääseb köögist ja köögis ruumi napib, siis võib see olla päris õige valik.

12. Valgust! Lisaks üldvalgusele võib riiulite külge panna väiksemad kohtvalgustid, kas või näpitskinnitusega. Siis on hea ka riiuli tagumisest osast asju üles leida.

13. Riiulid. Puitriiulid on ilmselt levinuim sahvrimööbel ja õigusega – neid on lihtne ehitada ja sinna on mugav purke, pudelid, karpe jm panna ja sealt võtta. Riiulite jaoks võiks ära kasutada kogu seinapinna, s.t  teha riiulid maast laeni. Puidust riiulid võib üle õlitada või ka toonida ja lakkida, et neid kergem hooldada oleks.

14. Tee ise riiul! Ehituspoodides müüdavaist detailidest saab lihtsalt ja kiirelt ise sahvrisse riiulid ehitada – kinnitad metallkandurid seina, sead puidust vm. materjalist sobiliku mõõduga riiuliplaadid peale ja ongi valmis! 

15. Väike redel on tore ja hädavajalik abivahend, kui ülemistelt riiulitelt vaja midagi kätte saada. Nii et koos riiulitega osta ka kerge kokkupandav redel!

16. “Vanaema riiulid”! Kes poleks näinud pitsilise äärega moosiriiuleid? Miks mitte selline armas ja traditsioone järgiv lahendus ka oma sahvrisse? Kindlasti sobib selline lahendus vanemasse puumajja.

17. Romantiline sahver. Vanas talumajas võid kogu sahvri kujundada romantiliselt – lilleline tapeet, vanaaegsed hoidistamisanumad, hoidisepurkide kaantel armas riidest või paberist kate, heegeldatud kardin akna ette ja ongi sahver, mis justkui teisest ajastust!

18. Mida panna põrandale? Kõige levinumad läbiproovitud variandid on lihtne valatud betoonpõrand, klinkerplaat, mati pinnaga glasuurplaat või puitrestid.

19. Juurviljakastile rattad alla! Kui sahvris on põrandaküte, siis tasub juurviljakastidele rattad või jalad alla panna, et soe põrand juurvilja kiirelt ei närtsitaks.

20. Suured kastid. Näiteks õunu saab päris hästi ületalve säilitada, kui sead need kihiti puidust kasti, ja kihtide vahele paned lihtsalt ajalehed. Vana tuntud, aga toimiv nipp.

21. Väga suured kastid! Vanal ajal kasutati taluaidas ja linnaski toidukirstusid. Kui ruumi jätkub, siis võiks tänapäevaseski sahvris olla kas vana kirst või ülestõstetava kaanega pink, mida saab kasutada nii panipaiga kui ka hetkelise istumiskohana.

22. Plastmasskastid? Poes leidub mitmesuguseid (ratastega ja ilma) plastkaste, mida võib samuti mõne toiduaine hoidistamiseks kasutada. Kindlasti ei sobi sellised umbsed kastid aga juurviljadele ja puuviljadele, sest need vajavad säilimiseks õhu liikumist.

23. Suured sügavkülmikud (kui ruumi mahub!) on väga head suuremas koguses suviste aiasaaduste, aga samuti liha ning kala hoidmiseks. Seal võib mõnda aega ka omaküpsetatud saia säilitada. (Nii teeb näiteks mu tuttav Rootsist, kes küpsetab terve nädala jao saia korraga ja paneb osa sellest sügavkülmikusse õiget hetke ootama. Et siis korraks jälle ahju ja soojalt lauale!).

24. Side-by-side külmik? Need on küll kallid, aga samas üsna suured ja mahukad ning sisaldavad kapiosa, mis sobib hästi näiteks köögivilja hoidmiseks. Mõnel on juures ka veinikülmik.

25. Maitsetaimed külma! Suvel kasvatatud maitsetaimed võid peeneks tükeldada ning karpidesse pakkida ja sügavkülma paigutada. Talvel hea suve meenutada ja toidu sisse lisada.

26. Väiksem külmik sobib väiksesse sahvrisse ja ka sellisel juhul, kui sahvrit kodus ei ole. Kui „sahver“ asub panipaigas, siis võib lisaks riiulitele mahutada sinna ka väikese külmiku ja panna sinna osa hoidiseid jm.

27. Külmik tavasahvrisse! Külmik on ka tavasahvris oluline, kui plaanid teha hoidiseid toorestest köögiviljadest (ei kuumuta). Sellised hoidised vajavad pikemaajaliseks säilitamiseks külmkappi.

28. Väikesed detailid loovad meeleolu! Kuluta natuke aega ja joonista oma hoolega tehtud hoidistele ise põnevad ja lõbusad sildid peale (kutsu ka lapsed appi!). Pane purgikaantele veel rõõmsavärvilised riided peale ja kinnita need nööri, paela või kummiga. Ilus ja põnev pärast riiulilt purke valida ja tehtut meenutada.

29. Soolamine ja hapendamine. Kui plaanid näiteks sügisel seeni soolata või saad hakkama hapukapsaste tegemisega, siis võid nende hoidistamiseks valida keraamilised potid või ka puutünni, nagu vanasti. Nende säilitamiseks peab aga sahver piisavalt jahe olema.

30. Koduvein sahvrisse! Kui sul on suuremas koguses marju ja õunu, siis võiks sahvris olla koht koduveini kääritamiseks. Põnev katsetada ja hea pärast proovida! Muidugi võib sahvri riiulitele paigutada muudki veinid või ka väikese veinikülmiku.

31. Katseta erinevaid hoidiseid! Sahvris ei pea olema ainult teada-tuntud kraam. Katseta julgelt uusi ja põnevaid hoidistamisviise, et hiljem ootamatuid maitseelamusi nautida!

32. Erisugused purgid! Hoidiseid tasub teha eri kuju ja suurusega purkidesse. Vastavalt seltskonna suurusele ja olukorrale saad siis valida sobiva purgi. Uudse maitsega hoidised tasub esialgu teha väiksematesse purkidesse.

33. Prügikast võiks sahvris ikka käepärast olla.

Allikas: Kodu&Aed

 

Sarnased artiklid