Valgusruumi loomine kodus. Mitmekihiline valgustus

Liina Einla
11.10.2019
Tänapäevane valgusruum tähendab valgustuse vastavust erinevatele funktsioonidele. | Shutterstock

Üks valguse tähtsamaid nüansse on ruumi ja selle kasutaja isikupäraga arvestamine. Asjatundlikult kavandatud valgustus just seda tähendabki, et me arvestame, kes selles valguses elama hakkab.

Tänapäevane valgusruum tähendab valgustuse vastavust erinevatele funktsioonidele. Kehtib tuntud põhimõte: kui asi sobib kõigeks, siis tõenäoliselt ei sobi see mitte millekski.
Nõnda on ka valgustuse ja valgustitega. Laual oleva kohtvalgustiga ei näe põrandalt tolmu pühkida. Üldvalguses ei ole tervislik lugeda ning seinale ritta sätitud diplomid peaaegu polegi näha. Kokkuvõttes on soovitatav püüda viia vastavusse noore elaniku tegevus ja valguse funktsioonid ning toetada valguse abil tema isikliku ruumi omapära.

 

Üldvalgus – valgustuse põhikiht
 

See on valguse kihistus, mis annab toale üldise valgustuse ja rahuliku fooni. Selle eesmärk on olla universaalne ja ühtse orientatsiooniga. Pigem hoiduda iga aspekti jaoks sobida püüdvast lahendusest, vaid luua toimiv põhi teistele valgustuskihtidele.

Kuidas saavutada mahedat, ent universaalset üldvalgustust? Üks põhilisi trikke on lähtuda kaudvalguse põhimõttest. See tähendab, et vajalik valgustase saavutatakse pinnalt (pindadelt) peegelduva valgusega, kus sein, põrand ja/või lagi kas osaliselt või tervikuna muutub justkui ise valgustiks – ja helendab.

Valgusallikad võiks integreerida toas olevate arhitektuuri komponentidega (lae- või seinapaneelid, karniisid jne). Rippvalgustiks sobib hästi toode, mis suunab valgust pigem lakke. Nii jaotub valgus ühtlasemalt ning ruum tundub avaram.

 

Fookusvalgus – valgus juhib meie tähelepanu
 

Veetes tihti palju aega koos oma vennalastega, olen mõistnud, et lastel on vägagi eriline suhe oma asjadega. Kord nende toas koos kahe sealse pealikuga „mänguveega” mängides sain aru, et ei möödu päevagi, kui põrandal meetriseks kõrguvas nukumajas vilgas elu ei käiks. Silmanurgast toas seinu uurides leiab sealt diplomeid, tunnistusi, fotosid, ka küllaltki abstraktseid väiksemaid ja suuremaid objektikesi. Selge on see, et kõik need asjad on sümboolsed ja kannavad emotsionaalset tähendust.

Eredamalt valgustatud alad juhivad endale meie tähelepanu. Olulisemaid kohti saab toas rõhutada fookustatud valgustusega. See hõlbustab toas infovoogu ja visuaalne keskkond on selles sisalduvate objektide tähenduste ja/või struktuuride poolest kergemini äratuntav. Nõnda saame suurendada sidet mälestuste ja lemmiktegevustega.

Fookusvalguse all mõistame ka kirjutuslaua valgustit ja voodi/tugitooli kõrval olevat lugemisvalgustit. Selle kihistuse juures on kvaliteetne valgustamisomadus kõige tähtsam. Üldpõhimõtetes esikohal on, et valgus langeks alati kirjutamise käe vastassuunast. Laua- ja/või lugemisvalgusti valgusallika kõrgus ja asend võiks olla reguleeritav.

 

Dekoratiivvalgus
 

Lisaks sellele et valgus meie tähelepanu juhib, võib seda teha ka valgusti ise, kandes endas mingit sümboolset tähendust – esindada mingit olulist teavet. Siin ongi koht ühele muinasjutulisele laelühtrile, esitlemas  mõnd armastatud fantaasiamaailma, või öökapi valgustile, mis enne magamajäämist sõbralikult unemaailma saadab. Miks mitte lisada valguse sära kettvalgustitega ka seintele või aknalauale.

Laua- ja öökapivalgustil võiks olla leedvalgusallikas, kuna valgusdioodid vajavad märksa vähem elektrit kui hõõglamp ega lähe ohtlikult kuumaks. Kui valgus plaaniliselt paigas, on aeg see parajaks reguleerida.

 

Tervislik valgus
 

Tervislik valguskeskkond tähendab valgustuse vastavust selle kasutaja psühholoogilistele ja füsioloogilistele iseärasustele. Tänapäevased tehnoloogilised võimalused lubavad meil valgust kavandada ja reguleerida vastavalt eale ning isiklikele vajadustele.

 

Valgustemperatuur
 

Hommikul koos päikesetõusuga hakkab keskkonna valguse hulk suurenema. Sellega üheaegselt muutub valgustemperatuur soojemast külmemaks. Sinise valguse osa kasv spektris pärsib ajus melatoniini (n-ö unehormooni) tekkimist, nii et kasvab ka kortisooli (n-ö aktiivsuse hormoon) osakaal. Suureneb üldine erksustunne.

Pärastlõunane kortisoolitaseme langus viib ka erksuse vähenemiseni. Õhtul, valguse ja valgustemperatuuri vähenedes, kortisooli tootmine aeglustub veelgi ning melatoniini tootmine kiireneb. Uus unetsükkel algab. Liiga palju sinist valgust spektris võib unetsükli alguses põhjustada unehäireid.

Und ja valvsust kontrollivate hormoonide reguleerimisel saab päevavalguselt palju õppida. Valgustugevuse ja -temperatuuri häälestamisega saab tubane keskkond aidata kaasa erksuse hoidmisele ja keskendumisvõime suurendamisele ning tagada puhkeajal loomuliku unetsükli. 

Sarnased artiklid