Töötasapind oleneb stiilist

Tiina Lang
Modernne köök. Tehiskivist töötasapind. | Tootja/ Katrin Uusoja

Vastupidav, looduslik, poorne, kuumakindel … Kööki sobilikku töötasapinda valides peab lähtuma mööblidisainist, kuid tundma ka materjale ja kaalutlema, mis on esmatähtis: praktilisus, visuaalsus, trendikus või hoopis hind?

„Tasapinna materjali valides peaks arvestama selle omadustega,” rõhutab Diapol Granite turundusspetsialist Kristi Lilleorg Sinha. Samavõrd oluline on, kuhu see paigaldatakse ja kui palju kasutatakse. Kas pind puutub kokku niisuguste määrivate ainetega nagu soolad, mineraalid, happed, vesi vms? Poorsematesse materjalidesse, nagu marmor ja hele graniit, võivad imbuda plekid, mis välimust rikuvad, niisiis võiks neid materjale köögis pigem vältida. Tasapinnaks sobib tume graniit, keraamika ja kvarts, mida on kerge hooldada, samuti ei teki neile hõlpsasti plekke ega kriimustusi.

Pikemat aega on olnud populaarsed veenimustri ja marmori imitatsiooniga kivimaterjalid, samuti püsivad moes monotoonides tasapinnad, mida on lihtne sobitada erinevate sisustusstiilidega.

„Üha enam tellitakse tasapinnaga samast materjalist tagatausta või pritsmeliistu, mis kaitseb valamu, pliidi ja töötasapinna taga olevat seina toidupritsmete ja vedelike kahjustuste eest, lisaks teeb puhastamise lihtsamaks,” selgitab Kristi.

Pritsmeliiste valmistatakse kõikidest kivimaterjalidest ja igaühe kööki sobivas suuruses. „Enamasti on liistu kõrgus tasapinnast ca 50–250 mm. Tavaliselt on see tasapinna pikkune ja paigaldatakse otse selle taha. Veekindluse tagamiseks silikoonitakse liistu ja tagatausta vahe, et vedelik ja toidupritsmed kappide taha ei pääseks.”

Kuigi enamasti eelistatakse rahulikes ja neutraalsetes toonides tasapindu, siis julged katsetajad soovivaid suurte mustritega graniidist tasapindu. Kivist tasapinnad on järjest menukamad, aina vähem eelistatakse laminaati ja puitu. Kivimaterjalidest kasutatakse looduslikku graniiti ja marmorit, samuti tööstuslikult valmistatud kvartsi ja keraamikat.

Kivimaterjalid on vastupidavad ja kergesti hooldatavad – piisab mikrokiust lapist ja soojast veest. Õige hoolduse juures säilib välimus kümneid aastaid. Kvartsi ja graniiti võiks aeg-ajalt puhastada spetsiaalsete puhastus- ja hooldusainetega, mis muudavad pinna mustust ja plekke tõrjuvaks.
 

Kivist tasapinnad – mis on mis?
 

Graniit on ilusa ja unikaalse mustriga vastupidav looduslik kivi, kannatab temperatuurikõikumisi. Hele graniit on tumedast poorsem ja imavam. Graniit on dekoratiivne ja kuumakindel. Muster ja toon varieeruvad.

Graniidist tasapinda on lihtne hooldada. Piisab niiskest lapist, kuigi heledat graniiti võiks kord või kaks aastas puhastada spetsiaalsete hooldusvahenditega. Iga päev tuleks pinda poleerida puhta kuiva rätikuga.

Kvarts on tööstuslikult valmistatud komposiitmaterjal, milles on 93% looduslikku kvartsipuru ning 7% side- ja värvaineid. Väga dekoratiivne, rikkaliku värvivalikuga. Vastupidav plekkide, löökide, kriimustuste ja hapete suhtes. Ei talu suurt kuumust ega otsest UV-kiirgust. Puhastatav sooja vee ja seebiga.

Keraamiline kivimaterjal on tööstuslikult valmistatud looduslikest komponentidest, nagu liiv, savi ja sideained. Erakordselt vastupidav kriimustustele, kuuma- ja vedelikukahjustustele, vajab vähe hoolt. Väga dekoratiivne, laia värvi- ja mustrivalikuga, aga jäik. Pind võib tugeva ja otsese löögi korral mõraneda. Keraamikat ei maksa kasutada kohtades, kuhu pannakse väga raskeid esemeid.

Marmor on luksuslik, unikaalse värvi ja mustriga naturaalne looduskivi. Poorse tekstuuriga, mistõttu pole mõistlik seda köögitasapinnaks valida. Graniidist pehmem ja poorsem, kriimustub ning määrdub üsna kergesti. Eriti ettevaatlik tuleb olla punase veini, kohvi, tee, õlide ja mahlaga ning vältida vedelike imbumist marmorisse. Otsene kokkupuude happeliste puuviljadega võib välimust või värvi rikkuda. Vältida tuleks happelisi pesuvahendeid. Kui korrapäraselt ja hästi hooldada, püsib kaunina aastaid.

 

Milliseid töötasapindu eelistatakse?
 

Oma tähelepanekuid vahendab köögimööblit valmistava ettevõtte Mööblimasin tegevjuht Ergo Laineem.

* Kõrgsurvelaminaadist töötasapindu, sest see materjal on vastupidav ja kuumakindel. Suure dekoorivalikuga, kõige soodsam, lihtne puhastada. Üks tuntumaid ja suurepärase kvaliteediga tööpindade tootja on Austria suurettevõte Egger. Suuremate kahjustuste korral ei saa laminaadist töötasapinda lokaalselt parandada, vaid see tuleb välja vahetada. Väiksemaid täkkeid parandatakse näiteks sobivas toonis puiduvahaga.

* Kivist töötasapinnad (kvarts, graniit, keraamika) annavad köögimööblile isikupära. Üks suurematest tootjatest on siin Cosentino Group, kel on sarjad „Silestone” (kvarts), „Sensa” (graniit) ja „Dekton” (keraamika). Väga suure kuuma- ja kriimustuskindlusega on „Dekton”. Kivitööpindade välisservadest ja valamu ümbruse servast võib tugev löök tüki välja lüüa. Suurema kahjustuse korral tuleb tööpind välja vahetada, väikseid täkkeid annab parandada.

* Täispuidust töötasapindadest eelistatakse tamme liimpuidust naturaalset töötasapinda, mida viimistletakse värvitu või toonitud õlivaha või vedelikukindla lakiga. Valikus on täispuidust lipilised sõrmjätkuga töötasapinnad, mis välimuselt imiteerivad parketti. Peale tammepuidu kasutatakse siin ka saart ja pähklit.

Täispuidust tööpind võib olla valmistatud täisplangust. Väiksemate sügavuste korral tehakse see ühest plangust, suuremate sügavuste korral ühendatakse omavahel kaks kuni neli planku.

Õlitatud tööpind ei kannata temperatuurikõikumisi ega suurt kuumust, pinnale tekivad kriimustused ja täkked võrdlemisi kergesti. Need saab maha lihvida, koha uuesti õlitada või kogu tööpinna lihvida ja üleni õlitada.

Lakitud pind tõrjub hästi vedelikku ja on kulumiskindlam, kuid kahjustunud kohta ei saa parandada. Suurema kahjustuse puhul tuleb terve tööpind üle lihvida ja uuesti tööstuslikult lakkida.

fix_me.jpg

Tootja

Sarnased artiklid