Tomatikasvataja 2 igakevadist küsimust | Mida tähendab F1 sordi nime juures ja sõna indeterminantne?
Kaja Kurg
Pole midagi mõnusamat kui noppida suvel oma kasvuhoonest päikese käes küpsenud tomat ja sealsamas nahka pista. | Shutterstock

Aknalaual tomatitaimi kasvatades on paras aeg seeme mulda pista märtsi lõpul või aprilli algul. Anname vastuse kahele enim päevakorda kerkivale küsimusele.

Mida tähendab F1 sordi nime juures?

F1 tähendab, et tegu on ristamisel saadud hübriidsordi esimese põlvkonnaga. Mõnel pakendil võib sama tähistada täht H (= hübriid).

Hübriidsort on saagikam, aga kasvutingimuste suhtes nõudlikum: väetada tuleb täpsemalt ja rohkem ning korralikult tuleb kasta. Ühesõnaga, kasvatada on keerukam. Hobiaednikul pole vastavaid teadmisi ega võimalusi ja seetõttu polegi tulemus selline nagu sordikirjelduses lubatud.

Tasub teada, et hübriidsordilt pole mõtet ise seemet võtta, kuna järgmise ehk siis teises põlvkonna taimedel pole enam sordile iseloomulikke omadusi. Need ilmnevad ainult teatud geenikombinatsiooni puhul ehk siis esimesel põlvkonnal.

Hübriidseeme on sellepärast kallim, et selle saamiseks tuleb palju vaeva näha ehk ristata.

 

Sordikirjeldustes on sageli sõnad „indeterminantne” ja „determinantne”. Mida need tähendavad?

Indeterminantne tähendab piiramatut kasvu: tomatitaim kasvab aina kõrgemaks, aina õitseb ja viljub. Augusti algul tuleb sellisel taimel latv ära murda, et ta ei kulutaks jõudu uute õiekobarate moodustamiseks ja et juba moodustunud viljad jõuaksid suureks kasvada.

Determinantne sort lõpetab kasvu mõne õiekobara järel ja jääb madalaks (35–70 cm). Selliseid taimi kasvatatakse tavaliselt 2–3-harulisena.

Aretatud on ka pooldeterminantseid ehk poolkõrgeid sorte, mis lõpetavad kasvu pärast 6.–7. viljakobara moodustamist.

 

Sarnased artiklid