Toataimede sõbralikud kooslused. Kuhu, mida ja kui palju?

Merilen Mentaal
Merilen Mentaal

Värske rohelus paneb südame rõõmsalt põksuma, annab toredaid mõtteid ning kannab meid rutiinsest stressikeskkonnast eemale. Üksik taim on üksik, paaris on juba põnevam, kuid üks hea seltskond taimi on hoopis nutikam lahendus. Aga iga seltskond vajab veidi orkestreerimist ja läbi mõtlemist, kes kellega kokku sobib, mida nad armastavad ja kui nõudlikud on.

Päritolu määrab olemuse
 

Toataimed tulevad looduslikult väga erinevatest tingimustest: troopilistest vihmametsadest, kuivadest vahemerelistest tingimustest või lausa kuumast kõrbest. Iga taim on end oma keskkonda kohandanud ning tema kasv, lehed ja üldine olemus annavad tihti häid vihjeid selle kohta, mida ta vajab.

Laiad, lopsakad läikivrohelised lehed, ka purpursed alumised leheosad viitavad troopilistele alusmetsa taimedele, mis saavad väga vähe valgust, kuid seda vähest peegeldavad nad edasi ning haaravad kinni igast väikesest valguskiirest. Pea muidugi meeles, et troopikapäike on intensiivne ja ere ning see kaudne valgus on meie mõistes siiski piisavalt hele. Alusmetsataimed on harjunud niiske keskkonnaga, kuid saavad hakkama ka meie tubaste tingimustega.

Seevastu kuivalembesed taimed, kes kasvavad valgemates ja kuivades tingimustes, peavad end päikese eest kaitsma rohekashallide või hõbedaste lehtedega, millelt päike tagasi peegeldub. Siin leidub ka karvaseid lehti, mis kaitsevad taime nii kuuma päikese kui ka liigse külma eest. Vahakiht, ümarate otstega lehed või paksud lehed viitavad kõik sellele, et taim saab kuivas hakkama, imab vee endasse ega vaja pikka aega kastmist.

 

Sõbralikud kooslused
 

Me võiksime taimed jagada omaette seltskondadesse, mis koos hakkama saavad ja sarnaseid tingimusi armastavad:

* Valguslembesed – valgust vajavad, nii niiske kui ka tavalise keskkonna taimed.

* Varju taluvad – vähema valgusega kohad; nii niiske kui ka tavalise keskkonna taimed.

* Kuiva vajavad – valguse või vähema valgusega leppivad taimed, kuid samas vähest niiskust vajavad ja küttekehade lähedust kannatavad taimed.

* Niiskusnõudlikud – nii valgema kui ka varjulisema koha, kuid suurema niiskusvajadusega taimed.

* Jahedat kannatavad – erineva valgus- ja niiskusvajadusega, kuid madala temperatuuriga nõus olevad taimed.

Tihti saab erinevate koosluste taimi ka koos kasvatada, kuid hoiduda võiks äärmustest, näiteks sättida üksteise kõrval nii kuiva kui ka niiskust armastavaid taimi ja viia jahedasse neid, mis saavad šoki, kui temperatuur langeb alla 10–15°.

 

Lehed ja nende tekstuur
 

Toataimede kuju oleneb eelkõige nende lehtedest, sest suurem osa taimi ei õitse siseruumides või kui õitsevadki, siis ei ole õied enamasti kuigi efektsed. Toataimi valime eelkõige nende leheilu tõttu ja see saabki otsuse tegemisel kaalukausiks, kuigi tegelikult tuleks korraks astuda üks samm tagasi ja mõelda läbi tingimused, kuhu taim läheb, leida see eelpool nimetatud seltskond, kelle hulgast oma lemmikud valida.

Lehti on väga erineva suuruse ja kujuga: ümaraid, ovaalseid, piklikke, kitsaid ribajaid ja kõikvõimalikke vahepealseid vorme, kuni erikujulisteni välja.

Suured massiivsed ja laiad lehed annavad kohese rohelise massi efekti, nad pääsevad mõjule (näiteks lüüra-viigipuul) ja neid ei pruugi koguseliselt palju vaja minnagi. Peened ribajad lehed aga jätavad õhulise ja elegantse mulje (Forsteri kentiapalm), neist pääseb valgus läbi ja nad sobivad hästi igasugustesse kombinatsioonidesse.

Värvilised lehed elavdavad kooslust, nad jäävad kohe silma. Neile võikski plaanida pigem neutraalse, ühevärvilise tausta. Ära püüa erinevaid kirjulehiseid taimi üksteise kõrvale sättida, sest see tekitab vaatajas segaduse. Ta ei saa aru, millele tuleks tähelepanu pöörata.

Leidub ka selliseid põnevaid taimi, mille leht on pealt kirju või roheline, kuid alumine pool on näiteks purpurne (süstjas tiigerlehik). Selline võimalus tuleks kindlasti ära kasutada ning taim tõsta veidi kõrgemale, kus ta mõjule pääseb.  

Lisaks lehe suurusele ja värvile võiksid ka lehe tekstuuri uurida. Krobelisus, siledus või soonelisus, käega katsutav pind annab taimele iseloomu. Põnevama lehetekstuuriga taimed võiksid jääda silma alla, et neid saaks lähemalt uurida ja imetleda.

Palmide lehed on väga tekstuursed, mitmed neist on sügavalt soonelised ning uued avanevad lehed väga efektsed. Palmid annavad kooslustesse voolava ja liikuva energia.

Väga head on ka siledad ja läikivad, nahksed lehed, mis peegeldavad valgust ning tekitavad suurejoonelise ja elegantse puhta pinna tunde.

Mida keerulisemaks läheb lehe tekstuur ja muster, seda rohkem tõmbab leht end lähemalt uudistama. Leidub väga erilisi lehti, nagu marmor-flamingolille sametise tekstuuri ja selgete heleroheliste veenidega lehed.      

 

Kuhu, mida ja kui palju?
 

Taimed võivad ruumis mõjuda nii sisustuselemendi kui ka aksessuaarina. Sõltub sellest, kui suure taimega on tegu ja kuhu ta on paigutatud. Sisustuselemendina mõjuvad eelkõige kogukamad taimed, mille kõrgus ulatub ruumi ülemise poole peale.

Selliste taimedega saab ruumi tuua tasakaalu – näiteks ei mõju üksik diivan enam nii üksikuna, kui teda tasakaalustab veidi eemal olev suurem taim või kaks. Kahe ühesuguse ja samas mõõdus taimega saad ruumile anda sümmeetrilise mulje, korrates taime teatud vahemaa tagant või pannes nad ühele ja teisele poole mingit mööblitükki.

Põnevamalt mõjuvad siiski pigem asümmeetrilised lahendused, kus ruumi ühel küljel on näiteks üks suurem taim ning teisel pool kooslus keskmistest ja väiksematest taimedest. Ka see lahendus annab tasakaalu, kuid ruum on kohe põnevam.

Suurte taimede valimisel pea kindlasti silmas, kui kõrged on su laed, sest lae ja taime vahele peab jääma väike õhuruum (30–40 cm). Iga taim kasvab nii kõrgusesse kui ka laiusesse ja see väike kasvuvaru võiks olla sisse arvestatud. Taimele hea koha leidmisel arvesta ka tema laiusega, et ta saaks piisavalt õhku ja ruumi enda ümber ning temast saaks mööduda ilma taime ja ennast vigastamata.

Taim mõjub aksessuaarina, kui ta on väiksem või teistest eraldi üksikuna paigutatud. Mõnikord on selline minimalistlik lahendus väga hea – taim kui fookuspunkt, täpselt õiges mõõdus ja perfektses potis.

Kuid tihti võib selline üksik taim jääda liiga väikeseks, liiga väheseks, et mõjule pääseda ja ruumi roheliseks muuta. Seepärast soovitan veidi katsetada ja natuke üle panustada, pigem rohkem kui vähem. Enamikule taimedest meeldib koos kasvada, nii hoiavad nad paremini niiskust ja loovad üksteisele vajalikud tingimused. Valguspelglikud jäävad lihtsalt teiste taha või alla varjupoolele.

 

Milliseid taimi kokku sättida
 

Oma taimeseltskonda vali nii kõrgemaid kui madalamaid, erineva vormi, lehekuju ja tekstuuriga taimi. Kindlasti korda mingeid taimi, vali mitu ühesugust, sest kordamisega saad ühtlasema, kujundatud tulemuse. Liiga palju erinevaid üksikuid taimi võivad mõjuda kaosena, kui nad ei ole eriti oskuslikult kokku pandud. Kui ruum ei ole väga suur, siis vali pigem vähem erinevaid taimi ja korda neid kujunduse abil.

Vali kooslusse kindlasti mõni suureleheline taim, mis paistaks välja ja jääks silma või annaks hoopis teistele hea rohelise tausta. Leia sinna õrna olemusega taimi, mis mõjuvad õhuliste ja läbinähtavatena, nii et valgus pääseb ka teisteni ja ruumi endasse. Paiguta sekka mõni efektse mustri või tekstuuriga taim sooloesinejaks ning vali taustamängijad, kes on näiteks sarnase lehekujuga, kuid keda on rohkem kui üks.

 

Kihid ja aksessuaarid
 

Mõjuva lahenduse annavad taimed siis, kui nad vaatavad sulle vastu eri tasapindadelt, mitte ainult põrandalt. Nad võivad olla eri kõrguses postamentidel, rippuda kõrgetelt riiulitelt, olla suunatud kasvama mööda seina üles või joosta mööda seina laiali.

Väiksemad võivad vastu vaadata suuremate taimede pottidest, kasvada üle serva või kinnituda kõrgematele potiservadele. Postamendid ja taimeraamid on hea lahendus põrandaküttega ruumis, sest paljud taimed ei armasta sooja põrandat.

Kindlasti ei saa kujundamisel ära unustada ka potte, milles taimi eksponeerida. Kui sa tahad kindla peale välja minna, siis vali üks lemmikvärv. Sama värvi potid võivad olla eri suuruse ja kujuga. Ka materjal võiks olla suhteliselt sarnane. Või siis vali eri värvi, kuid võimalikult sarnase kuju ja materjaliga potid.

Niimoodi võid edaspidi julgelt uusi taimi juurde tuua, kartmata, et ühel hetkel kõik liiga kirjuks muutub. Iga taimega lisad rohelist energiat ja õnnetunnet. Sina hoolitsed nende, nemad sinu eest.

Sarnased artiklid