Toataimed | 5 vastupidavat rohelist kaaslast

Kaja Kurg
Käändbokarna. | Shutterstock

Kui kodust tuleb sageli eemal viibida, vali tubaseks roheluseks taimed, kes sind nii lihtsalt alt ei vea.

Mugav on elada koos taimedega, kes saavad põhimõtteliselt ise hakkama, kui neil on vaid piisavalt valgust ja neid vahel ka kasta, väetada ning lehtedelt tolmu pühkida. Vastupidavaid ja leplikke taimi ei häiri temperatuuri kõikumine ega tuuletõmme.

 

Käändbokarna (Beaucarnea recurvata)
 

Leia talle võimalikult valge kasvukoht, otsene tugev päike ei tee talle midagi. Talve tahaks ta veeta küll jaheduses (13–18º), kuid saab hakkama ka tavalisel toatemperatuuril. Kasta vähe, kastmiskordade vahel peab muld tahenema, eriti talvel, sest muidu võib juurestik mädanema minna. Võib olla tükk aega kastmata, sest oma pudelikujulisse tüvesse on ta kogunud veevaru.

shutterstock_1453026869.jpg

Lõhnav draakonipuu.
Shutterstock

Lõhnav draakonipuu (Dracaena fragrans)
 

Püsib ilus tihe, kui kasvukohas on palju hajutatud valgust. Tugev lõunapäike võib lehti kahjustada. Väga tundlik liigniiskuse suhtes, pidevalt märjas mullas ligunemine mõjub hukutavalt. Kasta paar korda kuus, aga siis põhjalikult, lastes mullal vahepeal korralikult taheneda. Veevajadus on eriti väike hilissügisel ja talvel. Aasta ringi sobib tavaline toatemperatuur.

shutterstock_748080910.jpg

Wallise tõlvlehik.
Shutterstock

Wallise tõlvlehik (Spathiphyllum wallisii)
 

Eelistab kohta, kus on palju hajutatud valgust. Lepib ka varjulisema paigaga, kuid õitsemiseks vajab siiski rohkem valgust. Otsese tugeva päikese käes kolletub lehestik kiiresti. Hoia mulda püsivalt ühtlaselt niiskena. Aga kui taim jääbki pikalt janussse ja vajub lösakile, siis taastub pärast kastmist uskumatult kiiresti. Troopilise vihmametsa taimena armastab kõrgemat õhuniiskust.

shutterstock_1208663761.jpg

Sulgvõhk.
Shutterstock

Sulgvõhk (Zamioculcas zamiifolia)
 

Sama visa ja vastupidav nagu kõigile tuntud havisaba. Võib ära elada vägagi vähese valgusega, paremini edeneb siiski valgemas paigas. Hoia muld kuivapoolne. Lehed hakkavad kolletuma, kui muld on pidevalt märg või juured ligunevad alusele valgunud kastmisvees. Kuna lihakates leherootsudes on teatav veevaru, elab isegi kuuks ajaks omapead jäetud taim pärast juuasaamist rõõmsalt edasi.

 

shutterstock_1169661910.jpg

Soomuslehikud.
Shutterstock

Soomuslehikud (Echeveria)

Lihaka lehekodarikuga taimed meenutavad mägisibulaid, erinevalt viimastest aga miinuskraade ei talu. Parim kasvukoht on otseses päikesepaistes, mis muudab liikide ja sortide põnevad lehevärvid eriti kirkaks ja toob esile ilusa kasvukuju. Kastmiste vahel lase potil rahulikult läbi kuivada. Pimedas kohas ja liigselt kastes kaob iseloomulik kasvukuju ja värvi ning taim võib hukkuda.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid