Püsilillede kasulik eluiga. Kes rõõmustavad meid aias kõige kauem?

Aarne Kähr
Murtudsüda. | Shutterstock

Püsiku kasulik eluiga on ajavahemik, mil taim säilitab liigile või sordile omase dekoratiivsuse. Eelduseks on, et ta kasvab liigile ja sordile sobivates kasvutingimustes.

Kasulik eluiga oleneb eelkõige liigi või sordi bioloogilistest omadustest, kuid seda võivad suuresti mõjutada ka muud tegurid, näiteks mullaviljakus, aia mikrokliima, taimerühma suurus ja istutuskaugus. Ka umbrohi võib kultuurpüsiku eluiga märkimisväärselt mõjutada – rohimata peenral võib see väheneda poole võrra ja rohkemgi.

* Väga lühiealised – kasulik eluiga 2–3 aastat. Need püsikud saavutavad oma ilu kõrghetke juba esimesel istutusjärgsel aastal: verev sõrmkübar, nurmnelk, siberi klaitoonia, olümpose vägihein jt.

* Lühiealised – kasulik eluiga 3–4 aastat. Kõige kaunimad on nad teisel või kolmandal istutusjärgsel aastal: suureõieline neiusilm, püsiklina, kolmeroodne hõbeleht, varretu priimula sordid, kõrge priimula, helmikpöörised, kaukaasia kitsekakar jt.

* Keskmise elueaga – dekoratiivsus on tipus 5–10 aastat: pärl-hõbeleht, kuldne piimalill, kauni astri sordid, aed-leeklille sordid, kuldvitsa sordid.

* Väga pikaealised – pakuvad rohkelt silmailu üle 15 aasta, sageli lausa aastakümneid: harilik murtudsüda, epimeediumid, astilbed, lumeroosid, viltjas ülane, valge moosesepõõsas, pojengid, lursslille liigid, päevaliiliate ja hostade liigid ja sordid jt.

Püsilillepeenraga on vähem muret, kui selle n-ö selgroo moodustavad väga pikaealised liigid ja nende kaaslasteks on keskmise kasuliku elueaga püsikud.

Lühiealised püsikud kuluvad marjaks ära istutusala esimestel aastatel n-ö täitetaimedena, et peenral oleks kohe õieilu, mis silma rõõmustaks.

Kogemuste põhjal peetakse püsilillepeenra keskmiseks elueaks kümme aastat. See periood vastab levinumate püsikute võimalikule kasulikule elueale ja ka muutustele, mis võivad aia kasvukohtades puude ja põõsaste tõttu toimuda.

Allikas: Kodu&Aed Aiavihik "Püsililled".

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid