Parimad musta sõstra sordid
Väino Eskla
Enim nõutud sorte on kümmekond. | Shutterstock

Soovid sa varajast, keskvalmivat või hilist musta sõstart?  Kindlasti suuri ja magusaid marju või hoops vürtsikaid? 

* Varaseima sordina püsis aastakümneid ’Sejanets Golubki’, mille marjad on keskmise suurusega või üle selle, õhukese kestaga ja hapud; põõsas püstise kasvuga ja pahklesta suhtes üks vastupidavamaid. Tema asemele soovitan uut Venemaal aretatud sorti ’Sokrovištše’.

’Sokrovištše’ on varajane või väga varajane. Marjad on suured (1,6–2,1 g), nõrga läikega, üsna magusad. Viljakest on õhuke. Põõsas on keskmise kasvuga, veidi laiuv. Iseloomulikuks sorditunnuseks on helerohelised lehed.

Head ja vead: sort on talvekindel, varaviljakas, hea vastupidavusega seenhaigustele ja pahklestale. Kuid põõsas vananeb tavalisest kiiremini, seepärast tuleb hakata oksi aegsamini välja lõikama. Vajab rikkalikumat väetamist ja kastmist. Väga saagikas, kuid niiskusepuudusel jääb osa vilju väikeseks.

 

* Ligi nädal hiljem saab valmis Pollis aretatud ja juba aastaid tuntud ’Varmas’. Tegemist on sordiga, mille suured marjad on magusad ja ühtlasi üsna vürtsikad. Põõsas on üsna laiuv ning peenemate okstega.

Kogemused on näidanud, et ’Varmas’ vajab hea saagi saamiseks rohkem niiskust ning korralikku väetamist ja hooldamist kui mõni teine sort. Pahklesta nakatumist on üksikutes aedades olnud.

 

* Uutest varasepoolsetest sortidest on osutunud vastupidavaks ja saagikaks Ukraina sort ’Sjuita Kievska’. Marjad on suured, ümarad või ümarovaalsed, läikivad, asetsevad pikkades kobarates keskmise tihedusega, on hea korjatavusega. Viljakest on üsna õhuke ja elastne. Viljaliha on mahlakas, hea maitsega. Sobib nii lauasordiks kui ka töötlemiseks. Põõsas on keskmise suurusega, üsna kompaktne.

Sort on olnud seni talvekindel, väga saagikas, vastupidav karusmarja-jahukastele ja pahklestale, mõõduka vastupidavusega lehevarisemistõvele. Sobiv ka masinkoristuseks.

 

* Varasepoolsetest sortidest on tähelepanu all veel Poola sort ’Bona’. Marjad on suured, ümarad, asetsevad keskmise pikkusega kobarates võrdlemisi tihedalt. Viljaliha on väga hea magusapoolse maitsega. Sobib söögimarjaks. Põõsas on jõulise ja üsna laiuva kasvulaadiga, oksad on võrdlemisi haprad. ’Bona’ on saagikas. Siiani on olnud vastupidav karusmarja-jahukastele ja pahklestale, kuid talvekindlus vajab Eestis oludes veel uurimist.

 

* Jätkuvalt võib soovitada keskvalmivat sorti ’Pamjati Vavilova’, mis on väga saagikas. Pahklest kimbutab teda vähem kui teisi sorte. Õhukese kestaga keskmise suurusega marjad asetsevad lühikesevõitu tarjades üsna tihedalt. Sobivad hästi mahlaks, samas on ka hea maheda maitsega söögimarjad.

Põõsas on püstine ja keskmise kõrgusega või üle selle, oksad veidi rabedavõitu. Osa vilju võib suure saagi tõttu väiksemaks jääda, seega vajab korralikku väetamist ja põõsa harvendamist. Ka selle sordi omapäraks on helerohelised lehed.

 

* Keskvalmivatest Eesti sortidest on juba aastaid kogemusi ’Karri’ ja ’Eloga’, kes on mõlemad suurte ja magusate viljadega. Põõsad on võimsa kasvuga. Senistel andmetel ei ole karusmarja-jahukastesse nakatunud ning on vastupidavad pahklestale.

 

* Juba aastaid tuntud roheliseviljalise ’Vertti’ asemele on tulnud paremate omadustega ’Venny’ ja ’Vilma’.

 

* Hilisepoolsetest on jätkuvalt parimad ’Bagira’ ja ’Lentjai’. Mõlemal on väga suured hõredalt asetsevad marjad, mida on hea põõsalt noppida. Neil pole tüüpilist vürtsikat sõstramaitset, nad on mahedad. Seetõttu „kaovad” marjad põõsast üsna ruttu otse suhu. Kui neid peaks aga aurutamiseni jätkuma, siis on ka mahl lahjendamata kujul mahe.

’Bagira’ marjad püsivad kuivaga paremini küljes kui ’Lentjail’. Mõlema sordi taastumine 2018. aasta põuast tundub olevat hea. Nagu inimesele, nii meeldivad mõlemad sordid ka pahklestale.

 

* Kõige hilisema uue sordina on vaatluse all väga saagikas Läti sort ’Mara’, kelle marjad on ovaalse kujuga, kuid veidi hapuvõitu. Valmivad alles siis, kui teiste sortide marjad on juba nopitud.

Põõsas on püstine ja üsna suure kasvuga, kuid saagiraskuse tõttu võivad oksad alla vajuda ning murduda. Mõneaastase kogemuse põhjal ei oska haigus- ja kahjurikindluse kohta veel sõna sekka öelda. Marjade poolest väärib sort aias kasvatamist.

 

Sarnased artiklid