Ohtlikud toalilled ja toiduained lemmikloomadele
Merit Sell
Kassid on ääretult uudishimulikud ja see võib neile saatuslikuks saada. | Shutterstock

Koerale või kassile võivad olla eluohtlikult  mürgised toalilled, igasugune kodukeemia ning ka mõned toiduained. Mida  peaksid teadma?

Just kassid on need, kes kipuvad toataimi närima. Aga on ka koeri, eriti kutsikaid, kes taimi uudishimust hambaga proovivad. Seepärast on vaja jälgida, et taimed oleksid loomale kättesaamatus kohas, või tuleks neist kodus üldse loobuda.

Ka lõikelillede vesi võib olla ohtlik. Oht seisneb taimemahlas, mida lill eritab vaasivette, või ka lõikelillede pikema säilivuse nimel lisatud ained. Tavaliselt on need taas just kassid, kes kustutavad janu kõikjalt mujalt kui oma värske joogivee kausist.

Kui kahtlustate, et lemmikloom on mõnda taime närinud või isegi alla neelanud, siis peaks jälgima looma enesetunnet ja otsima jälgi taimedelt. Kui loomal tekivad haigustunnused, nagu isutus, oksendamine või kõhulahtisus, siis peab ühendust võtma loomaarstiga. Enamik taimi tekitab esialgu just neid sümptomeid. Suurte koguste ja väga mürgiste taimede puhul võib loom surra.

Ohtlikud toalilled: draakonipuu, nartsiss, diifenbahhia, monstera, ratsuritäht, hortensia, jõulutäht, tõlvlehik, alpikann, flamingolill, asalea, kummipuu jt.

 

Kurjad pesuained
 

Ka kodukeemiat peab hoidma lemmikloomadele kättesaamatus kohas. Pakendid olgu suletud ja parem veel, kui kindlalt kapiukse taga, et need ei satuks uudishimulike loomade pilgu alla. Enamasti on loomad ise nii targad, et võõrast ainet ei puutu. Kui kodukeemiat maha tilgub või näiteks  pesupulbrit maha pudeneb, siis tuleb see kohe ära koristada.

Pesuained võivadki tundlikele loomadele enim probleeme tekitada, sest kassidel ja koertel esineb kontaktallergiat. Sellele tasub mõelda, kui pesta nt vaipu või koeraaset.

 

Mürgid maiustusevaagnal
 

Loomadele kättesaamatus kohas peab hoidma šokolaadi, viinamarju ja rosinaid, aga ka avokaadot. Eriti ohtlik on tume šokolaad väikestele loomadele. Šokolaadimürgistuse korral tekivad krambid, kooma ja surm.

Viinamarjad ja rosinad kahjustavad looma neerusid ning võivad viia neerupuudulikkuseni. Veel peab jälgima, et lemmikud ei sööks puuviljade kive, sest seal sisalduv tsüaniid on mürgine.

Loomulikult ei tohi jätta uudishimulikele loomadele kättesaadavasse kohta alkoholi, sest ka see on neile mürgine: tekitab halba enesetunnet, oksendamist ja isegi koomat.

 

Surmav argieine
 

Paljudele tuleb üllatusena, et inimesele maitsvad sibul ja küüslauk on loomadele väga ohtlikud, sest põhjustavad punaliblede lagunemist ja aneemiat.

On üldlevinud, et koerad söövad liha koos kontidega ära. Ent kont võib põhjustada seedehäireid, kõhukinnisust ja kõhus torkumise korral isegi surma. Seepärast jälgige, et koerad kontidele ligi ei saaks. Olen näinud konte vedelemas pargis ja tänaval, isegi linnud suudavad neid liigutada. Nii et hoidke koeral silm peal, kui temaga jalutate.

 

Salakaval inimmaailm
 

Ära tuleks peita ka kilekotid, sest on loomi, kes neid närivad ja sisse söövad. Ettevaatlik tasub olla niitide, paelte ja lõngajuppidega, sest nii kassid kui koerad võivad neid alla neelata. Loomaarstid näevad vahel kasse, kes on neelanud niidi koos nõelaga või on nõel torkunud keelde.

Väiksemate lemmikloomade puhul, nagu merisead ja küülikud, peaks kindlasti jälgima, et nad elektrijuhtmetele ligi ei pääseks, sest nad armastavad juhtmeid närida. Kindlasti tuleb vaadata, et lemmikud ei saaks ligi roti-, teo- ja sipelgamürgile või muule taolisele, sest need on loomale üliohtlikud ning suuremas koguses võivad põhjustada ka surma.

Sarnased artiklid