Neli olulist asja, mida pesuruumi renoveerimisel silmas pidada

Mihkel Ojamets
Vannituba | Freeimages.com

Pesuruumide ehitamine või renoveerimine näib tehniline ja keerukas, ent keegi ei taha sattuda olukorda, kus plaadistuse alla kogunenud niiskus tekitab tervisele kahjulikku hallitust ja ebameeldivat lõhna ning lõhub konstruktsiooni. Samas puuduvad meil täpsemad riiklikud nõuded ja juhised korrektse märgruumi veetõkke süsteemseks paigalduseks. Mida teha?

Enamasti saab tugineda materjalide tootjate juhistele, kuid ka need võivad vahel olla üsna pinnapealsed. Soovitatav on kasutada alati ühe tootja materjalide komplekti, sest komponendid on testitud omavahel kokku sobima ja probleemide korral aitab tootja leida nendele lahenduse. Erinevate tootjate materjale kombineerides ei pruugita seda teha. Et saavutada märgruumi ehitamisel hea ja kauakestev tulemus, peab erilist tähelepanu pöörama aluspindade ettevalmistamisele, veetõkkekihi paigaldamisele ning korrektsele plaatimisele-vuukimisele.

Aluspindade ettevalmistamine

Märgruumi põrand tehakse reeglina betoonist või spetsiaalsest käsitasandussegust. Soovituslik on kasutada viimaseid, sest need tooted on välja töötatud antud olukordadesse ja korrektsete kallete andmine on üsna lihtne. Enamasti on ka sääraste käsitasandussegude kuivamisaeg kordades lühem – nii saab järgnevate tööetappidega üsna kiiresti jätkata. Jälgida tuleb, et kalded oleksid tagatud kogu põrandapinna ulatuses, suunaga trapi poole. Kindlasti sõltub kallete suurus olukorrast, kuid üldjuhul peaks olema need põrandal suhtega 1:100 ning trapi ümber 1:50. Korralikult tehtud kalded välistavad vee vales suunas liikumise.

Veetõkkekihi paigaldus

Enne veetõkkemembraani paigaldamist peab aluspinna korralikult tolmust puhastama ja kruntima. Sobiv kruntaine tuleks valida vastavalt aluspinnale, millele hakatakse veetõkkekihti paigaldama. Imavatel aluspindadel (valatud betoon, käsitasandussegud, krohvid jmt) kasutatakse üht ja mitteimavatel (vana plaadistus, metall, poleeritud betoon) teistsugust kruntainet – olukorrale vastavus on ära toodud pakendil, juurde saab küsida müüjalt või tootja esindajalt. Veetõkkekihi paigalduse juures on peamine, et paigaldatav plaadistuse alune veekindel kiht saaks katkematu, mis tähendab, et kogu ruumi ulatuses tuleb antud kiht omavahel siduda. Selle tagamiseks on oluline enne lausveetõkkekihi paigaldamist armeerida kõik ohukohad: trapid, torude läbiviigud, sein-seinaga ning sein-põrandaga ristuvad nurgad. Kogu märgruumi ulatuses olev veetõkkekiht on soovitav pinnale kanda kahes kihis ning pigem rohkem, sest veetõkked on kuivamisjärgselt väga suure mahukahanemisega. Kihipaksusel üldnorme pole, järgida tuleb tootja juhiseid kulunormi või soovitusliku kihipaksuse kohta.

Plaadistuse paigaldamine

Plaatide paigaldamine veetõkkele on samuti tavapärasest mõnevõrra keerukam, sest tuleb jälgida, et tööde käigus ei kahjustata eelnevalt paigaldatud veetõket. Samuti ei saa seda tööd teha päris tavaliste plaatimissegudega: sobibv on kasutada parendatud nakketugevusklassiga ning tavapärasest oluliselt elastsemat (S1-elastsusklassile vastav) plaatimissegu.

Vuukimine

Vuukimine võetakse ette plaadisegu täieliku kuivamise järel (2-3 päeva pärast plaatimist). See tööetapp on tänapäevaste toodetega üks kergemaid: esmalt surutakse segu tugevalt vuuki ja paarikümne minuti möödudes, kui vuugitäide enam sõrme külge ei hakka, pestakse üleliigne osa niiske pehme käsnaga plaadistuselt maha. Vuugisegude valimisega on samuti lihtsam kui plaadisegudega, kuna vannitubade ja pesuruumide juures ei ole üldjuhul tegemist kangete kemikaalide või väga ebastabiilse pH-tasemega, nagu nt basseinides või aurusaunades. Seetõttu sobivad sinna edukalt tavavuugisegud. Nõudlikumateks olukordadeks (suurema keemilise ja mehaanilise koormusega kohad) on olemas kahekomponentsed epoksiidi baasil vuugisegud.

Üldiselt ei ole märgruumide korrektne ehitamine ülearu keeruline, kui järgida tootja juhiseid ja kasutada õigeid materjale. Kui paigaldusjuhise sõnastus tundub liialt keeruline, tasub ühendust võtta tootja esindajatega, kuna sealt saab kõige professionaalsemat nõu ning vajadusel ka koolitust materjalide paigaldamiseks.

Autor on Saint-Gobain Ehitustooted AS tootejuht

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid