Mugav tünniaed ehk kõige lapsesõbralikum hernepeenar
Jüri Annist
Hernes tünnis. | Jüri Annist

Suured tünnid lopsaka köögiviljaga on aias vahvad pilgupüüdjad. Samas teeb see ka elu lihtsamaks: herneid ja aedube ei pea toestama ning teod ei pääse maiustama kabatšokkidega.

Herned, aedoad ja suvikõrvitsad on maitsvad aiaviljad, aga paraku peavad ka teod, nälkjad ja teised kahjurid neist väga lugu. Ent toidutaimi kemikaalidega pritsida ei tahaks. Lisaks valmistab peavalu herneste-ubade toestamine ning kabatšokkide kaitsmine hiliskülmade eest. Hea nõu on kallis!

* Võta suur metall- või plastvaat.

* Puuri selle põhja mõned u 1 cm läbimõõduga augud.

* Säti vaat päikeselisele kohale kolme-nelja tellise peale või paksemale lauajupile, nii et see püsiks kindlalt paigal.

* Hakatuseks pane vaadi põhja kiht kiviklibu ja kata see geotekstiiliga. Kui seda pole käepärast, siis pane kivipuru pisut paksemalt.

* Täida tünn eelmisel suvel valmistatud kompostiga. See ei ole peenarde tarvis veel kasutusküps ja tahaks ühe suve edasi laagerduda, aga antud juhul läheb poolvalmis kompost hästi kaubaks.

* Jäta vaat ülalt 10–15 cm ulatuses tühjaks, see osa täida hea sõreda mullaga.

* Külva seemned ja kata külv kattelooriga. Viimane seo tihedalt tünni ümber nööriga kinni või kasuta kummipaela, muidu viib tuul loori minema. Ühtlasi kaitseb loor tärkavaid taimi lindude ja kahjurite eest.

* Jälgi, et tünni sisu oleks kogu aeg parasniiske.

 

Turvaliselt loori all
 

Seemnete idanemine võtab pisut aega, selle ajaga vajub kompost veidi kokku ja tõusmetele tekib katteloori alla parasjagu vaba ruumi. Tänu loorile oled jätnud harakad-varesed ilma seemnete mullast väljanokkimise rõõmust, kahjurputukad pole pääsenud taimetittede peale munema ja limusedki on jäänud pika hõõrlaga.

Selleks ajaks kui lopsakalt edenevad taimed enam loori alla ära ei mahu, on öökülmade oht möödas ja võid loori tallele panna uut kevadet ootama.

Suvikõrvitsale meeldib väga tünnis kasvada ja viljadega ta ei koonerda. Hernestele-ubadele pole vaja hakata tugikeppe otsima – lase neil omatahtsi üle tünni ääre rippuda. Nüüd on pere pesamunal hulgaks ajaks käelist tegevust, et haardeulatusse jäävatest kauntest maitsvad herned kätte saada.
 

Kahe tünni konveier
 

Tegelikult on õigem soetada kaks vaati. Üks on peenrana töös ja teist sätid  järgmiseks suveks töökorda. Vala sinna kihiti kättejuhtuvat biolagunevat materjali: rohitud umbrohtu, köögijäätmeid, pudenenud lehti ja okkaid, muruniidet, oksapurustajast saadud haket, höövlilaaste, saepuru, adru jne.

Kui kastad esimeses tünnis kasvavaid taimi, siis veendu, et laagerduv kompost teises vaadis oleks samuti mõnusalt parasniiske. Vajaduse korral kasta ka seda vaati.

Järgmiseks kevadeks on kompost tünnis alla vajunud. Täida tekkinud vaba ruum mureda mullaga ja külva seemned. Suve lõpus tühjenda töös olnud tünn ja alusta selle täitmist järgmisel kevadel.

 

Tünni täiteks sobib:

rohitud umbrohi

lehed ja okkad

muruniide

köögijäätmed

oksapurustajast saadud hake

höövlilaastud

saepuru

adru

jm biolagunev materjal

Sarnased artiklid