Maitserohke rõdu

Tiina Tammet
Kodu & Aed
Maitsetaimede lai valik pakub katsetamisvõimalusi | Shutterstock

Sea rõdule sisse väike maitsetaimeaed – nii saad rohelist silmarõõmu ja rohkem värskeid maitseid.

Paljud maitsetaimed armastavad päikest, olles seega väga headeks terrassi- ja rõdutaimedeks. On ju meie kliimas need kohad eelkõige valguse ja soojuse nautimise kohtadeks.  Päikeselembesed maitsetaimed, nagu piparrohi, liivatee ja pune, on üsna vähenõudlikud mulla niiskuse ja väetamise suhtes. Nende poolpuitunud puhmikud kasvavad looduslikult üsna karmides tingimustes, nii avalduvad kõige tugevamad lõhna- ja maitsenüansid. Niiskuse ja toitainete üleküllus paneb kitsaste oludega kohanenud taime küll lopsakamalt kasvama, ent maitse jääb lahjemaks. Loomulikult ei saa päris ilma kastmise ja toitaineteta hakkama nemadki.

Külva või istuta

Aianduskeskustes on alates varakevadest suur valik erinevaid maitsetaimede pistiktaimi – vali vaid maitsvamad välja. Aeglasema kasvuga taimi, nagu basiilikut ja peterselli, on mõtet osta juba väikeseks taimeks ettekasvatatult, nii saab saaki nautida juba õige pea. Kiirekasvulisemaid tärkajaid, nagu koriandrit ja aed-harakputke, on mõtet külvata mõnenädalase vahega.

Valdavalt kasvatatakse rõduürte hoolimata nende tegelikust elupikkusest üheaastasena. Hea tahtmise korral võib õnnestuda nende hooaja pikendamine aknalaual. Suvise ürdiaia täienduseks saab õue suvitama tuua ka seni toatingimustes talvitunud loorberi, rosmariini ja sidrunaloisia. Õrnemad maitsetaimed, noortaimed või noored võrsed külmakraade ei talu. Olenevalt rõdu või terrassi omadustest hakkavad taimed soojas kohas küll varem kasvama, ent ootamatu külm öö võib neid siiski kahjustada.

Kuivemat ja päikeselisemat kohta vajavad:

iisop, lavendel, liivatee, moldaavia tondipea, piparrohi, pune, rosmariin, salvei

Niiskemat mulda vajavad:

aed-harakputk, basiilik, estragon, koriander, leeskputk, meliss, murulauk, münt, petersell, sidrunhein, till

 

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid