Kuninglikud kannad. 9 sammu kaunitaride kasvatamiseks

Alari Suurmets
Kodu & Aed
Kuumal suvepäeval kuuled oma õitsevate kannade ümber porisevat suminat. Need on kohalikud mesilased, kes on erksavärvilistest õitest lummatud ja teevad kõik, et saada kätte õites peituvat magusat nektarit. | A-lehdet pildipank

Suvise küpsuse kõrgajal on pilkude keskmes lopsakad aedkannad.

Päikeseline suvi on kannasõpradele. Et ka algajal oleks võimalik neid troopilisi kaunitare kasvatada, on nende taimede kohta vaja teada tegelikult väga vähe.

Risoomi pungad näitavad elujõudu ja kvaliteeti

Kannade kasvatamine saab enamasti alguse risoomist. Põhiliselt Hollandist pärit risoomid saabuvad müüki kevadel. Ostes vali kindlasti risoom, millel on pung. Veel parem, kui neid on mitu. Kõva, aga ilma pungata risoom ei ärka iial. Hollandi kauba puhul pead arvestama, et pakendi sisu ei vasta sageli pildile. Võimaluse korral eelista kohalikke risoome. Kiirelt ilusat põõsast soovides osta ühest sordist mitu risoomi.


Ärata uinuv elu!

1. Istuta risoom potti võimalikult vara, märtsis-aprillis. Kasuta õhulist turvast.

2. Ära istuta liiga sügavale, 5–7 cm on hea.

3. Kasta! Väldi liigniiskust, lase nõrguda.

4. Kata pott toidukilega.

5. Aseta ärkama sooja kohta. Eriti hea on altpoolt tulev soojus (põrandaküte, küttematt).

6. Kui võrsed on umbes 5–10 cm kõrgused, aseta nad väga valgesse kohta. Väldi liiga sooja ruumi, muidu venivad võrsed välja.


Istutamine ja hooldus

Kannad on väga külmaõrnad ning aeda ei tohi neid viia enne öökülmaohu möödumist. Meie kliimas on vaja kannad ette kasvatada. Ärganud taimed on hea viia võimaluse korral kasvuhoonesse. Mina istutan kannad kasvukohale enne jaanipäeva. Loomulikult sõltub see kevadest. Kannad armastavad väga päikest. Vali kindlasti päikesepaisteline ja tuulevaikne kasvukoht.

Ideaalseks mullaks on turba-kõdusõnniku segu. Oluline on, et pinnas oleks õhuline ja rammus. Peenral kasvavaid kannasid on hea multšida muruniitega. See tekitab kõdunedes sooja ja annab taimedele toitaineid. Niiske sügise lähenedes on see soovitatav eemaldada. Kannad on väga janused taimed, seda eriti kuuma ilmaga. Väldi siiski sagedast kastmist – kasta harvem, kuid korralikult. Eelista kindlasti seisnud, sooja vett. Ideaalne on tiigivesi.

Kasvuperioodil on kannasid vaja tihti väetada. Hea on kasutada vees lahustuvaid väetisi, sest neist omandavad taimed toitaineid kiiremini. Kasvuperioodi alguses võib kasutada suure lämmastikusisaldusega väetist. Juuni lõpust tuleks lämmastiku osakaalu vähendada ning tõsta fosfori ja kaaliumi taset. See soodustab õitsemist. Juulis-augustis on aeg kasutada sügisväetist, et valmistada taimi ette talviseks puhkeperioodiks.

 

Kannade talvitumine

Meie kliimas need kaunitarid aias ei talvitu.

Kannad õitsevad külmadeni. Luba neil seda teha. Oota ära esimene öökülm. Kui kannade pealsed on külmunud, oota veel nädal või paar. Nüüd eemalda külmunud pealsed, kaeva risoomid mullast välja. Puhasta nad liigsest mullast ning kuivata mõni nädal. Puhkama aseta risoomid jahedasse ja kuiva kohta. Väldi liigniiskust ja liigkuivust, mõlemad on halvad.

Talvitumise ajal jälgi risoome regulaarselt. Eemalda kohe mädanevad või kuivanud risoomid. Piserda liiga kuivi risoome ja õhuta/kuivata liiga niiskeid.

 

Haigused ja kahjurid

Kannasid kimbutavad mitmesugused kahjurid, nagu ikka. Põhiliseks vaenlaseks on kedriklest. See kahjur kiusab eelkõige poti- ja kasvuhoonetaimi, vähem ohustab ta peenras kasvavaid. Kedriklest ei armasta vett. Piserda, dušita taime lehti altpoolt. Kedriklestad on imetillukesed ämblikulaadsed kahjurid, kes elutsevad alguses lehtede alapooltel ja hiljem vallutavad kogu taime, kattes selle oma võrguga. Kedriklestade vastu leiab abi ka aianduskauplustest. Parim nende putukate tõrjeks oli preparaat Actara, mida kahjuks müügilt enam ei leia. Küsi müüjalt nõu.

Enamik kannasid vaevleb ka viirushaiguste käes. Kannaviirus tekitab lehestikku heledaid laike, jooni ja täppe, mis kanduvad õitelegi. Seda haigust ravida ei saa. Kannaviirus nõrgestab kannasid ja vähendab nende talvitumistahet. Hästi hooldatud taimedel võib haigus taanduda märkamatuks.

 

aed-taimed-august2014-2.jpg

Kuumal suvepäeval kuuled oma õitsevate kannade ümber porisevat suminat. Need on kohalikud mesilased, kes on erksavärvilistest õitest lummatud ja teevad kõik, et saada kätte õites peituvat magusat nektarit.
A-lehdet pildipank

Üheksa sammu ilusate taimedeni
 

1. Vali elujõuline pungadega risoom. Ärata risoom kindlasti potis.

2. Istuta mitu üht sorti risoomi potti või klumpi. Üks risoom ei näita kindlasti esimesel aastal oma täit ilu.

3. Vali soe, päikesepaisteline ja tuulevaikne kasvukoht. Kannad on eriti efektsed suurte põõsastena.

4. Kasvuperioodil kasta ja väeta kannasid korralikult.

5. Kannade õitsemise algus juunis-juulis sõltub sellest, kui vara sa nad äratasid. Kannad õitsevad kuni külmadeni.

6. Eemalda närbunud õied, aga ära lõika õievart ära.

7. Lase külmal kannapealsed talveunne viia. Külm annab taimedele märku, et on aeg valmistuda puhkuseks.

8. Hoia võimaluse korral taimi vähemalt nädal peenras (kui ilm ei muutu püsivalt külmaks). Konteinertaimed vii varju pärast esimest külmakahjustust.

9. Jälgi talvituvaid risoome.

Kääbustest hiiglasteni

  • Madalad kannad

Tänapäeval on aretatud väga madalakasvulisi sorte. Need sobivad ideaalselt konteineritesse ja pottidesse. Sortide kõrgus jääb 50 cm piiridesse, aga on isegi 25–30 cm kõrguseid sorte. Kui soovite kannasid kasvatada eelkõige potis, soovitan valida erinevaid sorte rühmast Tropical. Rühma kuuluvad klassikalised värvid: ’Tropical Red’, ’Tropical Yellow’, ’Tropical Salmon’, ’Tropical Pink’, ’Tropical White’, ’Tropical Bronze’. Madalaid sorte lisandub pidevalt. Väga kindel on sort ’Golden Girl’, mis kasvab sõltuvalt tingimustest 50–70 cm kõrguseks ja õitseb kaunite kollaste õitega. Sarnane on sort ’Yara’. Madalaid sorte võib kasvatada ka peenras.

  • Kõrged kannad

See rühm on kindlasti suurim. Siia kuuluvad üle 100 cm kõrged kannad, kes sobivad nii peenrale kui ka potti. Potis kasvatamiseks tuleb valida suur anum, sest mida kõrgem sort, seda rohkem kasvuruumi ta vajab.

Saad väga troopilise ilmega klumpe, kui kasutad üht kõige kindlamat kannaliiki – Canna indica’t. Tegemist on väga vähenõudliku liigiga. Tema erkroheline lehestik püüab pilke igal pool, kuid õied on väikesed. Liikide õied ongi enamasti tagasihoidlikud. Õite iluks on soovitatav valida pigem sorte. Klassikaline säravate õite ja tugeva lehestikuga punane sort on ’President’. Kui eelistate kollast, siis väga dekoratiivne on näiteks püstise lehestikuga ’Richard Wallace’. Sellesse rühma kuulub nii palju sorte, et igaüks leiab oma.

  • Hiidkannad

Kõige võimsamasse rühma kuuluvad 180–300 cm kõrged kannad. Nad vajavad väga palju ruumi ja sobivad eelkõige peenrasse. Enamasti on tegu looduslike hübriididega, seega seisneb nende ilu eelkõige lehestikus. Selle rühma vaieldamatu valitseja on ’Stuttgart’, kelle valge-rohelisekirju lehestik on iga aia pärl. Õied on aga tagasihoidlikud.
Kahjuks kipuvad kaunist lehestikku sageli varjutama pruunid laigud. Tundub, et nähtus on sordile omane ja selle täpset põhjust ei oska öelda. Väga uhkete, pikkade ja dekoratiivsete pronksivärvi lehtedega on ’Russian Red’. Tõeline hiid, kelle õisi ei ole ma seni näinud. Ometigi on kõrgus lähenenud kolmele meetrile.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid