Külva ise kuumaasikaid

Tiina Tammet
Tillukesed kuumaasikataimed | Tiina Tammet

Ise külvates ja veidi tegutsedes saad soodsalt ja palju maasikataimi!

Suvi läbi magusaid vilju kandvad kuumaasikad on laste lemmikud. Erinevalt aedmaasikast on neil väikesed viljad, ent neid saab noppida juunist kuni külmadeni. Aedmaasikaid paljundatakse sordiehtsuse tagamiseks tütartaimedega. Kuumaasikad enamasti võsundeid ei anna, neid paljundatakse hoopis seemnetega, vahel ka puhma jagamisega. Varakult külvatud taimedelt saab esimesi marju juba sügisel, ent kindlam saak ootab järgmisel aastal. Seemnelettidelt võib leida nii valgete, kollakate kui ka punaste viljadega taimede seemneid.

Maasikatele meeldib kobe ja viljakas parasniiske mullaga päikeseline kasvukoht. Liigne lämmastik paneb lehed vohama, ent jätab marjasaagi kasinamaks. Seega ära rammusama mulla saamiseks sõnniku ja kanakakaga liialda, vaid lisa pigem tasakaalustatud marjaväetist. Kuumaasikad sobivad hästi väikeaeda, sest nad ei hakka võsunditega laiutama ning võivad kasvada ühel kohal kuni kaheksa aastat. Nendega võid ääristada lillepeenart või istutada neid laste mängupaiga lähedusse. Lumeta talvel võivad taimed olla külmaõrnad, ka õuepottides kasvatatavaid taimi tuleks talvel külma eest katta.

Tee nii:

1. Külva imetillukesed seemned kuni aprillini külvinõusse, tasandatud ja niisutatud substraadile. Ära kata seemneid mullaga, sest need vajavad idanemiseks valgust. Kata külvipott või karp niiskuse säilitamiseks toidukile või kaanega ning hoia seda toatemperatuuril. Ole kannatlik, seemnete idanemine võtab aega 2–3 nädalat. Kui tõusmed ilmuvad, eemalda kate ja aseta taimed valgesse kohta. Jahedamas ruumis (u 15°)  sirguvad tugevamad taimed.

2. Kui taimed on piisavalt suured ning kasvatanud paar pärislehte, pikeeri nad eraldi pottidesse. Külvatud punaste ja valgete marjadega maasikate taimelapsed on omavahel väga sarnased ning see, milliseid vilju keegi tulevikus kandma hakkab, on eesootav üllatus.

3. Karasta taimelapsi ilusate ilmadega õues. Peenrasse võid 5–6 lehega taimed istutada juuni algul, kui öökülmade oht on möödas. Jäta istutades vähemalt 30 cm vahet, et kasvavatele maasikapuhmikutele jääks piisavalt õhku ja valgust. Hoia peenar umbrohupuhas ning kuival ajal kasta taimi.

4. Pihutäite kaupa saab maasikaid korjata küll alles järgmise aasta suvel, ent noorte taimede viljad on suured ja magusad. Ja nii nagu seemnepakil lubatud, leidub nii punaste kui ka valgete viljadega taimi!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid