Kuidas aidata põieprobleemiga kassi?
Merit Sell
Sage liivakastis käimine on ohu märk, et kassi tervist tuleb lähemalt uurida. | Shutterstock

Kass käib sagedasti liivakastis, pissib valesse kohta, kräunub … Aga midagi ei tule või piss on punane. 

Loetletud sümptomid on iseloomulikud paljudele haiguslikele seisunditele. Vahel ütlevad loomaomanikud, et kass pissis kuhugi kättemaksuks. Aga kui see polnudki kättemaks?

Peab uurima, ega tegemist ole põiekivide, bakteriaalse põletiku, neeruhaiguse, kasvaja või muu tõvega, mis samamoodi väljendub. Nende haiguste välistamisega saamegi teada, et põiepõletik on tekkinud teadmata põhjusel. Sel juhul arvatakse enamasti, et tegemist on stressist tingitud haigusega.
Loomaarst vaatab kassi üle ja teeb vajalikud uuringud. Kui ta on välja selgitanud, et kassil pole muid raskeid haigusi, siis jääb loomaomaniku ülesandeks looma stressi vähendada ja sellega haigust ära hoida.
Sümptomid võivad kesta isegi nädala. Isastel kassidel võib tekkida ka kusitiummistus ning kass ei saagi pissida, õigeaegse ravi puudumise korral ähvardab teda surm.

 

Mis neid kasse vaevab?
 

Üks sagedasemaid stressi põhjustajaid on teine kass – on ta siis samas kodus, akna taga või õues. Sel juhul on stressi põhjustajale veel eriti raske jälile saada. Mõnda kassi häirib linnuke akna taga, mõni on närvis, kui ei saa toitu piisavalt kiiresti kätte, vahel on omanik pikemalt reisil – igasugune rutiinist kõrvalekalle võib tekitada loomale probleeme. Kindlasti on stressiseisund kestnud mitmete päevade või nädalate vältel, enne kui põiepõletiku sümptomid tekivad.

 

Erinevad nipid
 

Tavaliselt soovitatakse suurendada kassi veetarbimist, internet on täis igasuguseid soovitusi, kuidas seda teha. Näiteks on lihtne anda kassile rohkem konservi. Mõnele kassile meeldib juua kausist, kus on jääkuubikuid, kuid on ka soovitatud kala või kana joogivees solgutada (sel juhul peaks mõne aja pärast kausi ära pesema ja puhta vee asemele panema). Olemas on ka kasside purskkaevud. Mõni kass aga joob ainult kraanist.
Liivakasti peaks hoidma piinlikult puhtana. Mitme kassiga majapidamises peaks olema iga kassi kohta üks liivakast ning üks veel lisaks. Kassidele meeldib ronida ja kraapida. Tehke koju ronimiseks ja kraapimiseks puud ning kohad, kus loomad saavad ülevaate toas toimuvast. Ka meeldib neile peituda millegi alla.

Ülekaalgi on kassile stressor – mõnikord ei ulata nad end igalt poolt lakkuma. Kaalulangetuseks sobivad spetsiaalsed toidud ja liikumise suurendamine. Kassi motiveerimiseks sobivad õngmänguasjad, võite ise istudes või pikutades kassi jooksutada. Koormust peaks suurendama järk-järgult. Ka lapsed leiavad kassiga koos jooksmisest palju rõõmu, miks mitte lasta neil päevas kord või paar proovida paksukest liikuma saada.

Kassidele on põiehädade puhuks välja töötatud spetsiaalsed  toidud, samuti on olemas rahustav toit. Kasside feromoonide kasutamine on tõhus nii kahe kassi lepitamisel kui ka keskkonnaga harjutamisel.

Mõnda kassi aitab põieseina tugevdav või looduslikult rahustav toidulisand. Äärmuslikult (stressi)haiged kassid vajavad antidepressante. Kuid kahjuks kipub see haigus korduma parimagi hoole all.

 

Sarnased artiklid