Kaunis aiadoktor peiulill

Kaja Kurg
Peiulilledel on vaid üks puudus: nad maitsevad väga tigudele. | Shutterstock

Armastatud peiulilled on aedniku tänuväärsed abilised taimekaitserindel ning kuluvad ära köögiski.

Peiulilled (Tagetes) on meie suviste lillepeenarde ja taimeanumate klassika. Rahvasuu kutsub neid enamasti tageetesteks, vahel ka sametlilledeks või tudengililledeks.

Me armastame neid suvi läbi väsimatult õitsevaid, soojades ja säravates päikesetoonides lilli sellepärast, et neid on niivõrd lihtne kasvatada ning nad õitsevad pärast välja istutamist rikkalikult sügiskülmadeni. Sorte on tohutult palju, korvõisikute värve külluses: valkjatest läbi kollase eri toonide oranžikaspunase ja tumepruunini, on ka kirjusid. Paljud inimesed naudivad peiulillede lehestiku omapärast, tugevat vürtsikat lõhna, mis paiskub taimi liigutades pilvena õhku.

Peiulilled ei esita mullale erilisi nõudmisi. Liiga viljakas pinnas polegi sobiv, sest see soodustab lehestiku kasvu ning õisi on vähem. Peiulilled armastavad sooja ja päikeseküllast kasvukohta, kuid lepivad ka poolvarjuga. Nad taluvad hästi kuivust ja kuumust, on vastupidavad ning ilmastikukindlad. Väga vihmasel suvel võivad tihedad täidisõisikud siiski hallitama minna, liht- ja pooltäidisõisikud on seda arvestades kindlamad.

Taimed tuleb ette kasvatada, et nad hakkaksid varem õitsema. Külvist õitsemiseni kulub paar-kolm kuud. Ära unusta istikutel latvu kärpida, et kasvaksid tihedad, hästi harunenud puhmikud.

Peiulilledel on vaid üks puudus: nad maitsevad väga tigudele. Ahned limused võivad nooremad taimed hävitada lausa ühe ööga. Siin ei aita muu kui puistata taimede ümber tõrjegraanuleid ning tigusid-nälkjaid aiast järjekindlalt ära korjata.

 

Suvehekiks ja köögivürtsiks
 

Kõrge (T. erecta) ja madal peiulill (T. patula) ei vaja pikemat tutvustamist, sest neid on meil kasvatatud igiammustest aegadest. Kõrge peiulille sordid võivad sirguda kuni meetri kõrguseks, pallikujuliste täidisõisikute läbimõõt võib olla 10 cm ja suuremgi. Madala peiulille sordid on 15–60 cm kõrgused, korvõisikute läbimõõt kuni 6 cm. On nii liht-, pooltäidis- kui ka täidisõielisi sorte. Madala peiulille puhmikud on eriti tugevad ja ilmastikukindlad.

Ahtalehine peiulill (T. tenuifolia) jõudis meie aedadesse eelmise sajandi lõpupoole. Tema paljude peenikeste harude ja pitsilise lehestikuga puhmikud (kõrgus 25–55 cm) on tõeliselt kaunid, need on tihedalt kaetud väikeste lihtõisikutega. Ahtalehise peiulille tugevatest ümaratest „põõsakestest” saab vahva suveheki, mis õitseb väsimatult seni, kuni sügisel läheb külmaks.

Läikiv peiulill (T. lucida) on armas suvelill ja samas ka maitsetaim (kõrgus 20–40 cm). Lehtede tugevas lõhnas aimub aniisi ja estragoni. Nii lehed kui väikesed kuldkollased õied on magusad, neid tasub tarvitada kogu suve jooksul: lisa värsket hakitud ürti salatitele, suppidele, köögivilja-, voki- ja liharoogadele. Kuivatamiseks kogu õitsvaid võrsetippe õitsemise algul, mil taim on kõige aromaatsem. Läikivast peiulillest saab omapärase maitsega rahustava tee.

Aga tasub teada, et maitsetaimena saab kasutada ka ahtalehise peiulille sordirühma Gem sorte ’Golden Gem’, ’Tangerine Gem’, ’Lemon Gem’ jt. Viimane on eriti hinnatud oma sidrunit meenutava magusa lõhna ja maitse poolest.

 

Tõhus abi kahjurite vastu
 

Peiulilled tasub koduaias rakendada ka loodussõbralikku taimekaitsesse. Nad sisaldavad mitmesuguseid keemilisi ühendeid (nt tujoon, borneool, limoneen), mida paljud putukad ei talu. Tugev lõhn peletab eemale lehetäid, kedriklestad, karilased, sääsed ja kärbsed. Kui kapsaste ja porgandite lähedal kasvab peiulilli, kaob suur-kapsaliblikal ja porgandikärbsel isu muneda.

Peiulilledega saab ravida ka nematoodide ehk ümarussidega saastunud mulda. Nematoodid on silmaga enamasti nähtamatud imepisikesed loomakesed, kes elutsevad paljude aia- ja põllukultuuride taimekudedes, kuhu sisenevad vigastuste ja õhulõhede kaudu. Nematoodide eritised põhjustavad varte, lehtede, viljade ja juurte moondumisi.

Peiulilled sisaldavad ühendeid, mis meelitavad nematoode ligi. Kahjurid tungivad taime, see vallandab aga biokeemilised reaktsioonid, mille tulemusena tekkivate  ainete mõjul kaotavad sissetungijad paljunemisvõime. Tasapisi nematoodide populatsioon hääbub.

Koduaias võib sind saagist ilma jätta näiteks maasika-närbuss, kes kahjustab ka begooniaid, pojenge ja priimulaid. Krüsanteemi-närbuss kiusab kõige sagedamini suureõielisi krüsanteeme, aga ka astreid, päevakübaraid ja daaliaid. Peedi-kiduuss rikub peedid, sibulaingerjas söögisibula ja küüslaugu. Varrenematoodid ehk varreingerjad kahjustavad flokse, hortensiaid, priimulaid ja sibullilli. Kurgi- ja tomatijuurtel imevad taimede elujõudu pahknematoodid. Kartulisaagi rikuvad kartuli-kiduuss ja kartuli-ingerjas.

 

Lillevaip ravib mulda
 

Uuringute põhjal on selgunud, et nematoodide hävitamisel on kõige tõhusama toimega madal peiulill. Kui peenar on tugevalt nakatunud, siis järgmisel aastal istuta sinna tiheda vaibana peiulilled ja kaeva suve lõpus taimemass pinnasesse. Peiulilled jätavad mulda aineid, mis häirivad veel järgmistelgi aastatel nematoodide elutegevust.

Peiulilli tasub istutada ka nakatunud taimede vahele ridadena, sest nähtamatud pahategijad leiavad lilled üles isegi poole meetri kauguselt. Võitluses nematoodidega hoia peenar umbrohuvaba, sest kahjurid elutsevad ka paljudel umbrohtudel (nt vesiheinal, piimohakal, iminõgesel).

Peiulilledega on väga tore mulda ravida, sest esiteks on nende lehe- ja õievaip hästi kena, teiseks jäävad sellise maheda tõrje korral ellu kõik kasulikud mullas peituvad pisiolendid, kes keemiliste preparaatide toimel hävineksid.

 

Sordid nematooditõrjeks
 

Saksa lillearetusfirma Volmary viimasest kataloogist selgub, et on aretatud lausa hübriidsorte spetsiaalselt nematooditõrjeks. Suve lõpus kaeva nende haljasmass mulla ravimiseks peenrasse.

Mõned näited:

Evergreen’. Kasvatab vihmavarjutaolise tiheda lehestiku (kõrgus u 70 cm), mille all ei tärka ükski umbrohi. Õisi on vähe.

Nema Mix’. Jõulise kasvuga (kõrgus u 60 cm), hästi harunev. Annab rohkelt nii lehe- kui juuremassi. Pooltäidisõied on valdavalt punastes toonides.

Single Gold’. Katsete põhjal on osutunud eriti tõhusaks nematoodihävitajaks. Kasvatab kiirelt tiheda ja lopsaka pinnakatte (kõrgus u 70 cm), mis annab mullaparanduseks suure koguse rohemassi.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid