Kaunid laugud koduaeda

Anu-Kristin Tara
Hollandi laugu ’Ambassador’ õisikupall on eriti tihe ja suur (läbimõõt kuni 20 cm). Sort kasvab 90–120 cm kõrguseks ja tänu väga tugevale õisikuvarrele talub hästi tugevat tuult. Sobib hästi ka lõikelilleks. | Shutterstock

Selleks et järgmisel aastal oleks aias ilulaukude vahvaid õisikupalle, tuleb septembris-oktoobris nende sibulad mulda panna. Oma täit ilu näitavad laugud aga vaid siis, kui järgid täpselt nende liigiomaseid kasvunõudeid.

Laukude (Allium) perekond on suur ning nende kasvupaigad looduses erinevad üksteisest tublisti. Enamik liike eelistab kuivemapoolset mulda ja palju päikest, kuid leidub selliseidki, kes kasvavad varjulisel niiskel kohal.

Laugud on kas sibula või risoomiga ning seetõttu erinevad nende kasvuviis ja istutamisaeg. Sibulaga lauke saab osta ja istutada suve lõpust hilissügiseni, risoomiga laugud on püsilillelaadsed ning saadaval kevadel, istutamiseks alates mai lõpust.

Tavapoe ilulaukude valik on kõige rikkalikum sügiseti lillesibulate müügihooajal. Alates augustist on lettidel või netipoodides saada suurte lillade, valgete või punaste õisikutega hollandi, purpurpunase, karatau, jazdi ja turkmeenia laugu sorte ja hübriide. Väikeseõielistest laukudest pakutakse siis eelkõige kollaste õitega kuldlauku, helesiniste õitega taevassinist lauku, roosade õitega mäestikulauku, punast koonuslauku ning valgete või heleroosade õitega läänelauku.

Aiandites ja puukoolides on kevadest sügiseni potitaimena müügil risoomiga lauguliigid: rauklauk ja tema hübriidid, võidu- ja ohhoota lauk, longus lauk, samuti murulaugu erkroosade või valgete õitega sordid.

Mina olen oma taimeaias kasvatanud maist augustini edukalt potitaimena müügiks ka sibulatega lauke: suureõielistest näiteks hollandi laugu sorte ’Gladiator’, ’Globemaster’ ja ’Ambassador’, turkmeenia ja karatau lauku, väikeseõielistest mäestiku-, taevassinist, koonus- ja lumilauku.

 

Sibulaga laugud
 

Kuivadest kasvukohtadest pärit liigid nagu hollandi lauk, jazdi lauk, varrekas lauk, karatau lauk on suure ümara sibulaga. Nad alustavad kasvu kevadel kohe pärast lume sulamist ja õitsevad suve alguses, mais-juunis. Õitsemise ajal hakkavad nad lehti kaotama, nood närbuvad, kolletuvad ja surevad.
Pärast õitsemist vajavad need liigid kuiva sooja puhkeperioodi, et valmistuda järgmiseks kasvuhooajaks. Kevadel nõuavad nii sibulad kui taimed aga niiskust.
Pehme talve pidev liigniiskus on sellistele laukudele sageli saatuslik, sest sibulad lähevad mädanema. Seda saab vältida, kui istutad nad kergemale, vett hästi läbilaskvale mullale. Kui vaja, lisa jämedamat liiva või kruusa.

Eriti niiskustundlikud liigid on kaval pärast õitsemist ja lehtede kuivamist välja kaevata, hoida kuivas ja istutada tagasi sügisel, septembris-oktoobris.

 

Risoomiga laugud
 

Niiskemast kliimast pärit liigid, nagu longus lauk, ohhoota lauk ja rauklauk, on piklike, sageli risoomile kinnituvate sibulatega. Nende kasvuaeg on pikem ja õitsemisaeg hilisem kui kuivade alade laukudel – suve teisel poolel ja sügisel. Neil liikidel on kitsad lehed. Kasv algab kevadel hiljem, aprilli lõpus või mais.
Risoomiga lauke istutatakse tavaliselt suvel või sügisel nagu püsikuid. Istutamisel peab neid korralikult kastma nagu püsililli ikka. Olenevalt liigi kasvunõuetest saab risoomiga lauke kasutada nii valgusrikkal kui varjulisel kohal, kuival või niiskemal pinnasel.
 

Kuidas istutada laugusibulaid?
 

* Suurte õiepallidega laukudele tuleb aias leida võimalikult päikesepaisteline ja vett hästi läbilaskva pinnasega kasvukoht. Meie kehvadel suvedel garanteerib selline koht taimele suvel piisavalt palju valgust õisikute moodustamiseks.

* Istutussügavuse puhul kehtib rusikareegel: pane sibul selle kolmekordse kõrguse sügavusele. Nii tuleb näiteks 5 cm kõrgune sibul istutada 15 cm sügavusele.

* Sibulate vahekaugus oleneb samuti sibula suurusest, väga suurtel sibulatel võib see olla 20–30 cm. Pakendil on tavaliselt kirjas sobiv vahekaugus.

* Enne istutamist puuderdada sibulaid väävlipulbriga, et hoida eemal võimalikud haigustekitajad.

* Lisa istutusauku sügisväetist, komposti või pikatoimelist (5–6 kuud) väetist. Väetisegraanulid ei tohi sibulaga kokku puutuda, seda vältimiseks pane vahele kiht liiva või mulda.

* Raske savise mulla puhul puista istutusauku sibula alla peent kruusa või jämedat liiva, et vesi valguks sibula ümber ära ega jääks seda talvel mädandama.

* Sügisel istutatud sibulad saavad meie kliimas piisavalt niiskust juurdumiseks.

 

Mõned näpunäited
 

* Liiga tihedaks kasvanud laugupuhmikute sibulad võta õitsemise kindlustamiseks kolme, hiljemalt viie aasta järel juuni lõpus või juulis pärast õitsemist ja lehtede kuivamist välja. Tagasi istuta septembris-oktoobris sibula kolmekordse kõrguse sügavusele.

* Kui aias pikka aega kasvanud laugud ei taha enam õitseda, tuleb nad kindlasti ümber istutada.

* Risoomidega lauke istutatakse ümber ning jagatakse kevadel mai alguses.

* Kevadel anna laukudele, eelkõige neile, kes on tugevakasvuliste püsikute keskel, turgutavat lämmastikurikast väetist ja hiljem täisväetist.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid