Kasulikke vihjeid tomatigurmaanile. Tuntud aiandushuviliste lemmiksordid
Kaja Kurg
’Tomatoberry Garden’ F1. | Shutterstock

Küsisime tuntud aednikelt ja aiandushuvilistelt kokkajatelt, millised on need viis kõige maitsvamat ja ka muude omaduste poolest head tomatisorti, mida nad ikka ja jälle peavad kasvatama.

Aet Trisberg, toidublogija ja hobiaednik, tomatite kasvatamise fanaatik ja erinevate sortide katsetaja:

„Minu lemmiktomatid on põhiliselt kahes kategoorias: vähehappelised lihatomatid ja maitseküllased kirsstomatid.”

’Ananas’– Eriliselt suur kollane lihatomat, seest punase-kollasekirju viljalihaga. Magus ja vähehappeline. Imeliselt hea võileivatomat. Suurim minu kasvatatud vili on kaalunud veidi üle ühe kilo.

’Purple Calabash’ – Suur mustjaspunane küllusliku maitsega magushapu tomat. Viljavarre lähedalt mustjas, altpoolt punakas. Pole küll lihatomat, kuid lõigates ei valgu seemned koos neid ümbritseva massiga välja, vaid see on tihkelt viljaliha küljes. Sobib nii leivaga kui ka salatitesse.

’Härjasüda’ (’Oxheart’) – Õrnroosa viljalihaga tomat, lihatomatite klassika. Vähehappeline. Sobib hästi röstsaiaga.

’Black Cherry’ – Kõrgekasvuline väga lopsakas ja ülisaagikas taim. Kannab vilju hilissügiseni. Tumeda, kirsipunase viljalihaga väikesed kirsstomatid on õrna kestaga. Maitseküllane, magushapu. Meeldib väga ka lastele.

’Sungold’ F1– Kõrgekasvuline kollakasoranžide viljadega kirsstomat. Magushapu, erakordselt maitserohke. Kobarad on väga pikad. Hea möödaminnes suhu pista.

 

Pille Petersoo, toiduportaali Nami-Nami perenaine, ajakirja Kodu & Aed köögitoimetaja ja uudishimulik hobiaednik:

„Oleme mehega mõlemad tomatikasvatajate perest. Oma kodu kasvuhoonest oleme tomatisaaki korjanud üheksa aastat, erinevaid sorte on olnud vahel üle paarikümne. Tänavu algab kümnes hooaeg. Kuna maitsvaid kodumaiseid tomateid saame minu ema kasvuhoonest ja Viimsi taluturult, siis ise kasvatame veidi eksootilisemaid sorte.”

’Marmande’ – Vana hinnatud Prantsuse sort. Madalakasvuline. Suured lameümarad punased tomatid on tugevalt ribilised. Imeilusa lõikepinnaga. Sobivad hästi nii salatitesse kui ka paksu viiluna võileiva peale.

’Härjasüda’ (’Oxheart’) ­– N-ö vana kooli tomat, aiapidajate aastakümnetepikkune lemmik. Ideaalne salatites ja leiva peal.

’Ananas’ – Rahvasuus tuntud kui ananasstomat. Paar aastat tagasi avastatud põnev sort, oranžikaskollase koore ning põneva, mustrilise lõikepinnaga. Magus ja mahlane lihatomat. Parim võileiva peal.

’Tomatoberry Garden’ F1 ja ’Sungold’ F1 – Kaks kirsstomatisorti, mida meie pere lapsed (6, 8 ja 10) eriti armastavad. Esimese viljad on punased ja maasikakujulised, tõesti magusad nagu maasikad. ’Sungoldil’ on ümmargused oranžikaskollased viljad. Mõlemad on väga mõnusad kommi asemel põske pista.

’Picnic Voyage’ – Kummaliste „ajukujuliste” viljadega sort, mille seemned sain aastaid tagasi ühelt Rootsi toidublogijalt. Sügavalt käärulise vilja mõte on selles, et piknikul saaks sellest nuga kasutamata väiksemaid tükke murda. Veidi jahune. Kuna tegemist on väga omapärase sordiga, siis kasvatame seda siiani.

 

Jüri Annist, Calmia istikuäri juhataja

„Igal suvel kasvab meil kasvuhoones põhisordi ’Cindel’ kõrval paar kollaste tomatitega taime ja mõned tumedama/kirjuma koorega sorti. Mittepunaste tomatite ülesanne on pakkuda värvivaheldust toitude garneerimisel. Lisaks neile saavad maha istutatud ka 2–3 meie jaoks uue sordi testtaimed. Enamasti ei suuda need saagikuse, taimede haiguskindluse ja/või maitseomaduste poolest ’Cindelit’ ületada ja jäävad järgmisel aastal külvamata.“

’Cindel’ F1  – Sel sordil on kolm väärt omadust: on väga haiguskindel, talub kasvukeskkonna näitajate (temperatuur, mulla niiskus) mõningast kõikumist, ei voha liialt. Lisaks on saagikas, tema punased viljad on parajalt keskmise suurusega ega jää kinnituskoha ümbert tooreks (kollakaks ja kõvaks).

’Tolstoi’ F1 – Sarnaneb suurel määral eelmise sordiga, aga taimede kasv on väga jõuline. Taimed tuleks istutada pisut hõredamalt. Saagikas ja haiguskindel. Mõnusad keskmise suurusega (80–120 g) viljad.

’Noire de Crimèe’ – Krimmist pärit vana sort (tõlkes „Krimmi must”). Tumepunased, pruunika ja rohelise laigumustriga lapikud ribilised tomatid on omapärase maitse ja oivalise lõhnaga. Kest on õhuke. Pakuvad oma värvigammaga tavalistele punastele tomatitele vaheldust. Taimed ei kasva ülemäära kõrgeks ning on suhteliselt saagikad.

’Esmira’ F1  – Suurte roosakaspunaste viljadega võileivatomat. Kui mitut masti härjasüdamed on pea olematu saagikusega, siis ’Esmira’ tomatite arv taime kohta on igati tähelepanuväärne. Piisavalt kõhukad, kuid mitte hiiglaslikud tomatid, millest on leivakäärule hea mõnusalt pakse viile lõigata. Kõrgekasvuline.

’Malle’ F1 ja ’Evelle’ – Kes soovib kasvatada omamaiseid sorte, siis need kaks on õige valik. Keskmise suurusega punased tomatid on igati suupärased, aga meil on nad saagikuselt ’Cindelile’ alla jäänud.

 

Merike Rosenberg, Viljandi lähistel asuva Järve aiandustalu perenaine:

„Püüan uusi tomatisorte hankida alati ka reisidelt. Mõni aasta tagasi testisime näiteks Tenerifelt toodud kohalikke sorte.”

’Taiko’ – Ilusa ovaalse kujuga kollased ploomtomatid. Mahemagusa maitsega ja säilivad hästi. Kõrgekasvuline taim.

’Goldkrone’ – Kõrgekasvuline pikkade kobaratega kollane kirsstomat. Supermagus ja hea saagikusega.

’Tigerella’ – Väheldastel punastel viljadel on kollakasoranžid träpsud. Mõnus mahemagus paari ampsu tomat. Pidas hästi vastu ja andis saaki ka eelmisel kuumal põuasuvel.

’Polbig’ F1 – Punased kopsakad tomatid (150–200 g) on tiheda maitsva viljalihaga. Madalakasvuline. Iga ilmaga, nii kuuma kui jahedaga, on kasvuhoones hästi vastupidav ja saagikas.

’Jawor’ – Seda madalat sorti kasvatasid mu vanemad palju aastaid tagasi ning eelmisel aastal õnnestus ka minul seemet saada. Ümmargused punased viljad on keskmise suurusega (70–100 g). Sobivad hästi salatisse ja hoidiste tegemiseks. Ilusad tugevad taimed, hea sort avamaale.

Sarnased artiklid