Kaktuste ABC. Kuidas edukalt torkivaid kaunitare kasvatada

Tiina Tammet
Kaktused võivad imapäraselt kauneid õisi pakkuda. | Shutterstock

Taimemaailma omapärased askeedid vajavad edukaks kasvamiseks oma nippe.

Talvel kaktused puhkavad. Enamikul okkalistel liikidel kestab „talveuni” kogu pimedama aja oktoobrist märtsini.
 

Puhkeperioodil vajavad kaktused:

Jahedat, 10–15kraadist ruumi. Liiga soojas alustavad taimed varem kasvu, ent venivad valgusepuudusel välja. Jahe talveaed või tuba, ilma servaaluse radiaatorita aknalaud sobivad kaktuste talvitamiseks väga hästi.

Puhkavad taimed ei vaja eriti valgust. Liigereda veebruari- ja märtsipäikese eest tuleb taimi varjutada. Mahenda ida- ja lõunapoolsel aknal taimedeni jõudvat valgust võrgu või õhukese paberiga.

Kuivas mullas puhkavaid taimi pole vaja kasta. Märjas ja külmas võib taime juurestik kergesti mädanema minna.

Poogitud kaktused (õigemini pookealused) ei vaja eritingimustes puhkerežiimi, vaid tahavad ka talvel valgust, mõõdukat soojust ja kastmist.

 

Valgus

Alates veebruarist jälgi valgusolusid. Kui puhkavad taimed ei ole valguse suhtes nõudlikud, muutub see kasvu alustades oluliseks. Kuigi kaktused on valdavalt valguselembesed, on nad ka tundlikud kevadise ereda päikese suhtes ning võivad saada päikesepõletuse. Ära pane alles ärkavaid kaktusi kohe lõunapoolsele aknalauale lauspäikesesse, vaid harjuta neid algul hajusama valgusega.


Kastmine

Alusta kaktuste kastmist alles siis, kui taim on kasvu alustanud. Algul toimivad juured aeglaselt ja ülekastmine viib taime hukkumiseni.

Kaktused vajavad üldse suhteliselt vähe vett, sest nad on juba looduslikult kohastunud kasvama kuivades oludes. Kasta siis, kui substraat on muutunud kuivaks ning võimalusel pehme vihmaveega.


Väetamine

Kaktusi üldiselt ei väetata, eriti lämmastikurohkus muudab taime ebaloomulikult lopsakaks ning tema tervise nõrgaks. Vajalikud toitained lisatakse ümberistutamise käigus. Kui taimi igal aastal ümber ei istutata, siis väetatakse neid kasvuhooajal mõned korrad nõrga, vähese lämmastikusisaldusega väetiselahusega. Kõige lihtsam on valida poest spetsiaalne kaktuseväetis.

Istutamine

Kuigi eri liikidel on ka eripärased nõudmised, vajavad kaktused üldiselt sõmerat, hästi vett läbi laskvat jämeda liiva, vähese turba ja saviga rikastatud mulda. Vali istutamiseks üsna väike pott, sest kaktuse juurestik ei ole suur. Asjatundjad soovitavad kasvatamiseks pigem plastpotte, sest seal jaotub niiskus ühtlasemalt.

Istuta kaktuseid ümber märtsis-aprillis, kui kasv on alanud. Kasuta istutusel taime hoidmiseks papiriba või paksemaid kindaid.

Suvitamine

Suvel võib okkapallid tõsta õue poolvarjulisele kohale, rõdule või kasvuhoonesse. Kaitse neid lausvihmade ja vettimise eest.

Sarnased artiklid