Floksikiusajad. Kuidas tõrjuda jahukastet ja hahkhallitust

Eneli Käger
Päevavalguses võivad aed-leeklilled ehk aedfloksid aga nii mõneski aias, kus neid kiusavad haigused ja kahjurid. | Shutterstock

Mida teha, et värvikat ja võrratult lõhnavat floksiaega ei rikuks jahukaste ega muud taimekahjustajad?

Ootan igal aastal pikisilmi sumedaid augustiöid täis magusat floksilõhna ja ritsikate saagimist. Taevas on tähtedest auklikuks torgitud ja täiskuu on nii rammus, et vaevu jõuab end puudeladvust kõrgemale vedada.
Päevavalguses võivad aed-leeklilled ehk aedfloksid aga nii mõneski aias, kus neid kiusavad haigused ja kahjurid, näha välja nii kurvad ja näotud, et vägisi tekib tahtmine neist loobuda. Seda siiski ei tahaks, sest floksilõhn kuulub suve teise poole juurde ja muudab meeleolu mõnusalt nostalgiliseks.
Kuidas hoida kahjustajaid pisutki kontrolli all?

 

Hallitused – jahukaste ja hahkhallitus
 

Seenhaigustest on kõige tüütum jahukaste (Erysiphe cichoracearum f. phlogis), mis annab endast märku tavaliselt augusti alguses.

Haiguse esimesed tundemärgid – helerohelised või kahvatud laigud – ilmuvad alumistele lehtedele, kus õhk vähem ringi liigub ja kuhu päike ei ulatu. Peagi kattuvad lehed hallikasvalge jahutaolise kirmega. Nakatuvad ka varred ja õisiku rohelised osad.

Algul ilmneb kirme üksikute valkjate täpikestena, hiljem levib üle kogu nakatunud pinna. Tugevama nakkuse korral võib kirme esineda ka lehe alumisel küljel. Õitsemine ja taime kasv pidurduvad, lehed kuivavad ja varisevad.
Kirme ehk jahukaste seeneeoste moodustumist soodustavad järsud temperatuurimuutused: kuumad päevad ja külmad ööd ning kuumalained. Ka mulla läbikuivamine ja lohakas kastmine, kui lehed saavad märjaks ja muld jääb kuivaks, aitavad kaasa tõve levikule.

 

Kuidas jahukastet tõrjuda?

* Kui taim on saanud liiga palju lämmastikku ja vähe kaaliumi, on tema koed nõrgad ja lodevad ning haigustekitajatel on teda kerge rünnata.

* Hea tulemuse annab ennetav pritsimine kevadel, kui taim alustab kasvamist. Kasuta seenhaiguste tõrje preparaate Score või Previcur. Edasi järgneb juba kahjude minimeerimine, mis tähendab, et haigustunnuste ilmnedes pritsi kasutusjuhendi järgi.

* Nõrgema nakkuse korral toimib ka kõrvenõgeseekstrakt, mida saab osta nii poest kui ka ise valmistada. Mõjuvad ka küüslaugust, põld-piimohakast jt taimedest tehtud teed, leotised ja kääritised. Looduslike vahenditega korda pritsimist 3–4-päevase vahega.

* Esimesed haigestunud lehed ning üleni haigestunud taimed eemalda ja hävita.

* Sügisel põleta kõik maha lõigatud varred ja varisenud lehed. Pritsi varretüükaid ja taime ümbrust mõne seenhaiguste tõrje vahendiga.

* Aeg-ajalt vaheta välja mulla pindmine kiht (sisaldab rohkesti haigustekitajaid) või lisa peenrale kompostmulda. Kontrolli mulla pH-d – taimed haigestuvad kergemini happelises mullas.

* Väldi koorepurumultši: see on happeline ja niiske, seega hea varjupaik haigust tekitavatele seentele.

* Haigestunud taimedele ja nende alla võib puistata puutuhka (neutraliseerib mulda ja sisaldab taime tugevdavat kaaliumi).

* Jahukasteseentele ei meeldi flokside lehe kaudu väetamine – see, mis on taimele hea, on haigustekitajatele liiast. Lehe kaudu väetamisel kasuta kloorivaba või vähese kloorisisaldusega kaaliumirikast lahustuvat väetist (näiteks Substral Miracle-Gro aia- või tomativäetis).

* Väldi lämmastikurikkaid orgaanilisi väetisi, eelkõige värsket sõnnikut. Samuti ära kasuta superfosfaati sisaldavaid väetisi, milles on mulda hapestavat väävlit.

* Jaga floksipuhmikuid iga 3–4 aasta tagant, puhastades neid samal ajal vanadest vartest ja umbrohust. Suurema, lopsakama puhmiku saamiseks istuta mitmest taimest rühm.

 

Hahkhallitust (Botrytis) esineb harva. Haigestumist soodustavad külm muld, liigtihe istutus ja liiga vihmane ilm. Nakatuvad kõik taimeosad: lehed, varred, õied ja viljad. Tavaliselt tekivad neile algul vesised laigud, mis kattuvad peagi halli koheva, tolmava eosekirmega. Eriti ründab haigus maha vajunud varsi. Haigustekitaja seen talvitub mõne millimeetri suuruste seenemügaratena mullas.

Kuidas hahkhallitust tõrjuda?

* Eemalda ja hävita kohe kõik nakatunud taimeosad.

* Haigestumise vähendamiseks ja ka haiguse leevendamiseks sobib hästi merevetika-, põldosja-, koirohu-, kõrvenõgese-, mädarõika- jms ekstraktiga pritsimine.

* Tõhus on ka kaaliumpermanganaadiga pritsimine.

* Tugeva nakkuse korral tuleb siiski kasutada kemikaale.

 

Sarnased artiklid