Avar ja helge koduspaa
Aita Kivi
Romantiline vannituba sai konkursi "Kodu kauniks" vannitoa preemia 1000 eurot Villeroy & Boch Gustavsbergi Eesti filiaalilt. | Juta Kübarsepp

Perekond Valjala kahe akna ja saunaga romantiline vannituba vastab pika remondi järel valminud eluruumidest pererahva ootustele kõige enam. 

Üle saja ruutmeetri suurune korter Tartus Karlova linnaosas, miljööväärtuslikus piirkonnas on Võrust pärit Signe ja tartlasest Veiko esimene ühine kodu. „See eelmise sajandi algul Jacques Rosenbaumi kavandatud maja asus kunagi linna piiril ja oli ehitatud tapamaja direktorile. Kuna maja on ajalooline, siis oleme näinud suurt vaeva, et selle väärtust hoida ja säilitada. Nõukogude ajal oli siin ühiselamu, siis majavalitsus, ja veel seitse aastat tagasi kuulusid alumise korruse ruumid linnale. Meie elame siin teisel korrusel juba neljateistkümnendat aastat. Ülemine korrus koosnes vanasti kolmest väikesest korterist, kinnisvaraarendaja ostis need kokku ja ehitas neist ühe suurema,” räägib Signe.

„Kui meie selle korteri ostsime, oli siin tollele ajale vastav remont tehtud. Aga kuus aastat tagasi otsustasime, et tuleb teha kapitaalremont. Ehitajad olid ka abiks. Võtsime üles kõik põrandad, mittekandvad vaheseinad lammutati maha, ainult korstnajalg, tala ja kiviseinad jäid alles. Maja liideti kaugküttevõrguga, avatäited ehk aknad ja uksed vahetasime välja tervel majal. Kui algul arvasime, et remont kestab kolm-neli kuud, siis tegelikult läks kaks aastat! Õnneks oli meil võimalus seni elada oma välismaale tööle sõitnud sõprade majas.”

 

Kaua oodatud, kaunikene
 

„Alles pooleteise aasta eest ostsime viimaks vannituppa vanni, kinnitasime lühtrid lakke. Vannitoa lahendus valmis ehituse käigus, samas vastab see ruum kõige rohkem meie nägemusele,” on Veiko rahul.

 „Võtsime maha sauna ja vannitoa vahelise seina, selle asemel on nüüd klaassein – et oleks rohkem valgust ja avarust. Sauna puuküttelt läksime üle elektriküttele. Marmorist tööpinna tellis mees aga ühelt tuttavalt,” räägib Signe.

„Naljakas asi juhtus ka: ma avaldasin ATV müügikuulutuse. Seda tuli ostma mees, kes, nagu selgus, müüb sellist antiikservaga lihvitud marmorit! Nii saimegi vajalikud kontaktid. Köögis on meil kunstkivi, sellega pole muret. Vannitoa omaga aga tuleb rohkem vaeva näha ja seda pidevalt hooldada – järelikult on see ikka tõesti looduslik,” tõdeb Veiko.

Vannitoa mööbel on pereisa enda kavandatud, mis on ka loogiline, sest tema firma V-Disain tegeleb mööbli projekteerimisega. Eritellimusena valmistatud täispuidust seinapaneele ja mööblit ääristavad silmapaistva profiiliga põrandaliistud on lastud teha Tartu lähedal puutöökojas.

Vann ja segistid, samuti põranda- ja seinaplaadid on tellitud Itaaliast. „Nende ostuks kogusime raha ja lasime ehitajatel vahepeal puhata,” võtab Signe jutujärje üle. „Tellitud kaupa ootasime ligi pool aastat! Siis selgus, et dušinurga lagi on liiga madal – seetõttu pidime seda 10 cm võrra tõstma. Aga plaadid olid arvestatud väiksema kõrguse järgi! Ja nii väikest kogust ju keegi ei müü … Neid tuli juurde tellida terve karp ja kulus veel poolteist kuud selle kohalejõudmiseni. See omakorda tähendas teiste tööde nihkumist ja sissekolimise viivitust.“

Konkursil „Kodu kauniks 2020” vannitoapreemia pälvinud perekond Valjala kannab oma koduspaa plusspoolele nii head valguslahendused kui ka ruumi kõrguse – kolm meetrit! Mainimata ei saa jätta korralikku helisüsteemi, kus kõlarid on paigaldatud nii lava alla kui ka vannitoa lakke: heal muusikal on mõnusa meeleolu loojana oma roll. Välja puhastatud punane tellissein mõjub valge vanni foonil eriti efektselt ja lisab hubasust. Tore on ka asjaolu, et päevavalgus langeb siia ruumi lausa kahest ilmakaarest: ümmargusest aknast paistab lavale pärastlõunapäike ja tavalisest aknast vanni poole õhtupäike. Selle akna all kulgeb üks Tartu tuiksoontest, kuid: „Kui varem olid plastaknad, siis oli liiklusmüra tuppa kuulda, pärast akende vahetamist – nüüd on meil puitaknad – aga enam mitte,” selgitab pererahvas.

 

Mälestuste merikarbid


Vannitoa aknalaual on neli anumat merikarpidega. Need kaunitarid on ise reisidelt toodud: kas sukeldudes leitud või rannast korjatud. „Üks meie pere lemmikkoht on Horvaatia, kus saime merikarpe merest palju – lapsed ootasid iga päev, millise saagiga issi sukeldumast tagasi tuleb,” räägib Signe, nostalgia hääles. „Seal on nii ilusa põhja ja selge veega rannad … Mulle meeldis seal hommikuti jooksmas käia ning leida imelisi karpe, mille lained olid öösel randa uhtunud. Vietnamis olime surfarite paradiisis, kus olid väga kõrged lained, seal tohtis merre minna ainult põlvini, muidu tõmbavad lained su kaasa. Viimane anum sai täis korjatud Itaalias käies. Esimene ämbritäis merikarpe aga pärineb Marokost, sealt see kogumine meil alguse saigi.”

Kui reisimises on praegu sellelgi perel, nagu enamikul meist, paus, siis maja ümbritsevast aiast saab kevade lähenedes taas rohkesti rõõmu tunda. „Kui sisse kolisime, olid alumise korruse ruumid tühjad ja teisi elanikke eriti polnud. Hakkasimegi ise maja ühist aeda hooldama,” räägib Veiko. „Nüüd on lastel seal batuudid ja liivakastid, on lillepeenrad ja grillinurk … Aga palju on veel ka teha.”

 

Isetegemise rõõm
 

Aivi Paju, Villeroy &  Boch Gustavsbergi Eesti esindaja:

See vannituba eristus kõigist teistest 2020. aastal konkursil „Kodu kauniks” osalenud kodude vannitubadest. Palju valgust tänu kahele aknale, millest üks annab võimaluse nautida linnavaadet ka saunalavalt. Välja paistis palju isetegemise rõõmu, et luua just selline vannituba, nagu pere on unistanud.

 

Sarnased artiklid