8 sammu täiusliku verandani

Virge Siirak
Kodu & Aed
Verandal kasutatud esemete värvid on inspireeritud merest. | Virge Siirak

Kes ei igatseks astuda päikeselisele verandale, et nautida päevatõusu või loojangut! Soe suvetuul hellitab nahka, liblikad lendlevad, taimed lõhnavad ja kõike seda saadab lindude ja tsikaadide ühendkoor. Oma veranda loo toob ajakirja Kodu & Aed juuninumbris lugejateni Virge Siirak.

Meie veranda lugu

Meie veranda on kujunenud tasahilju. Esialgu oli vaid kavandatav koht maja lõunapoosel küljel. Koha ümber sai ettenägelikult istutatud suured lõhnavad roosipõõsad, mis esialgu olid vaid peopesasuurused istikud – ümbruse kujunemine muinasjutuliseks istumispaigaks võttis aega neli-viis aastat.

Meie maja asub Saaremaal ühe väikese lõunapoolse lahe läheduses, jalutades jõuab mere äärde kümne minutiga. Nii meie maja värvitoon kui ka verandal kasutatud kangaste ja esemete värvid on inspireeritud merest. Sinine on suurepärane kaaslane roosadele ja lillakaspunastele roosidele ning vastupidi muidugi ka.

Roosipõõsas verandal | Virge Siirak

Veranda loomist alusta koha valimisest

Kas eelistad pigem tuulevaikset, päikeselist või hoopis jahedamat kohta?

Vali ümber veranda lemmiktaimestus– see lisab meeleolu ja hubasust

Küsi endalt, milliseid taimi enim armastad. Kas eelistad okaspuude lõhna, õistaimede värvilisust, erikujulisi ja -värvilisi lehtpuid või hoopis sõnajalgu? Meie veranda ümbrusele annavad tooni kadakad, jugapuud ja mägimännid koos roosipõõsastega. Kuna maapind on paepealne ja mullakiht väga õhuke, siis enamik taimi siin suvisele lauspäikesele ja sageli pea 30-kraadisele kuumusele vastu ei pea. Ära muretse, kui asjad ühe suvega ei laabu. Pealegi täieneb algne kujutluspilt nagunii aja jooksul veelgi paremaks!

dsc_2268.jpg

Foto autor: 

Vali endale sobiv verandamööbel

Meie valisime puidust toolid, mille asendit saab muuta, saime need ühest pealinna taaskasutuspoest. Esialgu olid meil ka punutud rippkiiged, kuid need kippusid kiiresti katki minema, pealegi oli seal keeruline kohvitassiga istuda. Nii disainisin ise verandale kiige-lavatsi. See on tugev ja võimaldab mitmel inimesel korraga istuda või pikutada. Korraliku katteriide sain jällegi taaskasutuspoest. See oli kangajääk, millest lasin mõõdu järgi poroloonmadratsile ümbrise õmmelda.

Vali kindlasti selline tekstiilide värvigamma, mida enim armastad

Kasuta sarnaseid ja sulanduvaid toone või ka täiendavaid kontrastvärve. Värvide mõju ei tasu kunagi alahinnata. Kui mingis ruumis end hästi tunned, on selle põhjuseks sageli õigesti valitud värvid. Vähetähtis pole kangaste mustergi – see lisab vajalikku meeleolu ja toetab head enesetunnet. Kas sulle meeldivad taimemustrilised kangad, inglaslikult ruuduline riie või hoopis idamaised mustrid? Mina valisin mereteemaga haakuva triibulise purjeriidest kanga, mis meenutab jahte merel.

Veranda värvid - merest inspireeritud sinine, ümbritsetuna rohelusest | Virge Siirak

Türkiissinistes Vahemere toonides toolikatted on kergesti hooldatavad ja hästi pestavad. (K-Rauta). Kuna rannarätikud suvel enamasti toolidel tuulduvad, on oluline ka nende tonaalsus (H&M).

Maitsetaimed potis | Virge Siirak

Kui terrass on ühendatud söögitoa või köögiga, siis võiks seal kindlasti kasvada maitsetaimi ja kääbuskirsstomateid

Kiirel hetkel aiamaale joosta on tülikas ja hommikul ei taha kuidagi varbaid kastemärjaks teha. Olin rõõmus, kui leidsin Saaremaa realiseerimiskeskusest punutud ja seest kilega vooderdatud istutuspotid hinnaga 5 eurot tükk (tavahind kuni 30 eurot). Ostsin neid viis, et sinna istutada kõik endale vajaminevad maitsetaimed. Küla kevadlaadalt ostsin kohalikelt nunnadelt hiigelsuured maitsetaimepotid, et need oma verandale panna.

NB! Kas teadsite, et paljud maitsetaimed (näiteks basiilik, käharpetersell jne) kasvavad väga kehvalt meie liivastel muldadel ja tuultele avatud aiamaal, kuid rammusas potimullas tuulevaiksel verandal kaharduvad nad hiiglaslikuks. Pealegi annavad potis kasvavad maitse- ja lõhnataimed (nagu lavendel) verandale jumaliku lõhna. Minul kasvavad verandal murulauk, käharpetersell, basiilik, kirsstomatid, salatilehed, tšillipipar, pune, lavendel ja füüsal.

Õuekassi pesa | Virge Siirak

Meie õuekassi mugav pesa asub samuti verandal

Selleks meisterdas tütar kassile taaskasutatud kampsunitest villase magamispadja. See, kuidas loom sellest rõõmu tundis, üllatas meid kõiki. Kassil oli küljealuseid ennegi olnud, kuid polüestriga täidetud villast patja nautis ta sedavõrd, et esimese pooltunni ei märganud enam midagi muud enda ümber, aina nurrus.

Muidugi on oluline veranda valgustus

Otsisime pikalt klassikalisi välislaevalgusteid. Lõpuks leidsime need soodsa hinna ja suurusega, ilusate faasitud klaasidega – just nagu olin soovinud (Bauhof). Valgustite sisse leidsime vanaaegse välimusega pirnid. Verandale kuuluvad ka meresinised klaasist küünlalühtrid (Home4You). Suvel lisanduvad veel rippuvad dekoratiivtulede jadad. Meie ostsime oma mõnusalt vintage-tooni mererohelised rippvalgustid Rootsi reisilt.

Veranda juurde kuuluvad kindlasti ka potililled

 Olen otsustanud suurte keraamiliste pottide kasuks, mille kõrvale olen sobitanud väiksemaid. Tavaliselt olen pottidesse istutanud pelargoone koos hõbedase käojalaga, sest need peavad kuumale kõige paremini vastu. Eelmisel aastal katsetasin veranda pottides ka suurte valgete põõsasrooside kasvatamist. Roosid muutsid veranda üldilme eriti kuninglikuks, pidasid sügiseni hästi vastu ja väetamisel õitsesid külluslikult. Sügisel ei visanud ma roosipõõsaid ära, vaid istutasin need peenrasse.

 

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid