5 nippi, kuidas saata okaspuud turvaliselt talvituma

Kaja Kurg
Kodu & Aed aiatoimetaja
taimed
Paks raske lumi võib rikkuda jäädavalt okaspuude võra kauni vormi. | Shutterstock

Paks lumi ja talvine niiskus võib okaspuude ilu ja tervist tõsiselt rikkuda. Kuidas seda vältida? Praegu, mil ilmad on pehmed ja paksu lund pole, on paras aeg teha aias ära veel viimased turvatööd.

Kadakatele toed alla

Kui roomavate ja laiuvate kadakate alumised oksad lamavad niiskel mullal ja üleval on paks lumetekk, tekib maa soojuse tõttu mõnus keskkond, kus seenhaigustel  on hea levida. Pane alumiste okste alla jämedaid roikaid, puupakke või kive, et maapinna vahele tekiks umbes 15 cm kõrgune õhuvahe. Liikuv õhk kuivatab niiskust ja pärsib seeneeoste tegevust. Kui õhku ei ole, võivad oksad paksu lumekihi all koguni lämbuda.

Seo ja toeta keravorme

Raske lumi võib kerakujulise elupuu litsuda laiaks nagu pannkoogi. Keravormi võib paelaga kokku siduda, aga ikkagi kipub lumi keskele kuhjuma ning vajutab oksad laiali. Tõhusam ja lihtsam on okkalist kera kaitsta jämedast traadist põõsatugedega –  nendega, millega sa suvel toetasid pojenge ja marjapõõsaid. Nüüd suru need ümber kera okstele toeks. Tugede vahel olevad oksad ei saa kuhugi vajuda. Kera jääb küll veidi püstisem, aga toed ei paista roheluse seest välja ega häiri.

Nipid sammaste sidumiseks

Sambana kasvavate kadakate ja elupuude võra seo kokku, et lumi oksi laiali ei suruks. Ära seo liiga tugevalt, sest kui okaste vahele ei jää õhku, on haigustel hea tegutseda. Ära seo ka liiga lõdvalt, sest siis tungib lumi ikkagi okste vahele. Tõhusam on oksi kinnitada hoopis võra sees: sõlmi nöör või pael tüve külge, seejärel tee sellega ring ümber ühe oksa, siis ümber järgmise jne. Käi puu seestpoolt niimoodi mitu ringi läbi. Võrasse peidetud nöör ei riiva silma, aga oksad on fikseeritud, okkad pole kokku surutud ning õhk liigub. Nöör või pael võib jääda võra sisse mitmeks aastaks.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid